3D Gözlük (3 Boyutlu Gözlük) Teknolojisi

3D Gözlük denilince akla ilk gelen gözlükler hala red-cyan renk kodları ile hazırlanmış olan anaglyph üç boyutlu gözlüklerdir. Yanlış yönlendirmeler nedeni ile birçok kişi şu anda piyasada bulunan bütün 3 boyutlu içerikleri (3d film, 3d oyun, 3d maç yayını vb.) bu gözlüklerle izlemeye çalışmakta ve yanlış yatırımlar yapmaktadır. Her donanım için gözlükler farklı farklı yapılmıştır. Dolayısıyla hangi 3d donanımı kullanacaksanız onunla uyumlu gözlük almanız gerekmektedir. Şimdi kabataslak bu gözlükleri inceleyelim.

Anaglyph (Anaglif) 3D Gözlük

Anaglif 3D Gözlük

Anaglif 3D Gözlük

Anaglyph, yani Türkçe okunuşu ile Anaglif gözlükler iki ayrı camın farklı renk kodları ile hazırlanması sayesinde bu şekilde hazırlanmış (anaglif) filmlerin 3 boyutlu olarak izlenilmesini sağlamaktadır. Piyasada ağırlıklı olarak Red-Cyan, Magenta-Green ve Amber-Blue renk kodları ile hazırlanmış içerikler (film, video, fotoğraf vb.) ve buna bağlı olarak ta 3 boyutlu gözlükler bulunur. Bu gözlükleri kullanırken başka hiçbir 3d donanıma ihtiyacınız yoktur. Seçtiğiniz gözlükler uyumlu 3d filmi bilgisayarınıza veya televizyonda izlemek için dvd oynatıcınıza takmanız yeterli. Burada önemli olan nokta sadece seçtiğiniz filmin ve gözlüğün uyumlu olmasıdır. Örneğin red-cyan renk kodları ile hazırlanmış bir filmi magenta-green 3 boyutlu gözlük ile izlemeye kalkarsanız 3 boyutlu etkiyi alamayacaksınız. Hangi filmin hangi renk kodları ile hazırlanmış olduğu genellikle belirtilir. Fakat internetten araştırma yaparak ta bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

DLP 3D Gözlük

Dlp 3D Gözlük

DLP 3D Gözlük

Dlp 3 boyutlu gözlük, dlp 3d ready projeksiyon cihazları ile uyumlu olan gözlüklerdir. Bu gözlüklerin camları lcd olup içerisinde özel bir sıvı bulundurmaktadır. Pilli veya şarjlı olan bu gözlükler dlp 3d projeksiyon cihazları ile haberleşmeli olarak çalışır ve gözle görünemeyecek kadar hızlı bir şekilde iki ayrı camda karartma yaparak (kırpışmalı olarak) 3 boyutlu görüntüyü görmemizi sağlar. Bu gözlükleri kullanabilmeniz için ihtiyacınız olan 3d donanım Dlp 3D Ready Projeksiyon Cihazıdır.

Active Shutter 3D TV Gözlüğü

3D TV Gözlüğü

3D TV Gözlüğü

3 boyutlu televizyonlar için 3d active shutter gözlükler kullanılmaktadır. Fakat şu zamana kadar satılmış ve hali hazırda satılan bütün televizyonlar kendi markalarının gözlükleri ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Sadece bazı 3d universal gözlükler birden farklı marka 3d tv’ler ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Bu gözlükleri kullanabilmeniz için ihtiyacınız olan 3d donanım: 3D Televizyon (3D Gözlük ile aynı marka olması tavsiye edilir. Universal gözlükler içinde uyumluluk durumunu iyice araştırmak gerekmektedir.)

Ek bilgi olarak; yakın zamanda büyük televizyon üreticilerinin ortak girişimi olan Full HD 3D Gözlükler piyasaya çıkacaktır. Panasonic, Samsung, Sony ve XpanD’in ortak girişimi ile ve Sharp, Philips ve Toshiba’nın desteği ile 3d televizyonlar içinde standart bir 3d gözlük 2012 yılı içerisinde piyasalarda olacaktır.

Polarize 3D Gözlük

Polarize 3D Gözlük

Polarize 3D Gözlük

Polarize 3d gözlükler de, ışığın kutuplanma özelliğinden faydalanılarak yapılmıştır. Bu şekilde ışık filtre edilerek iki ayrı göze farklı görüntüler gönderilmiş olur. Bu tarz gözlükler ağırlıklı olarak sinemalarda, son zamanlarda ise tv ve monitörlerde kullanılmaktadır. Bu gözlükleri kullanabilmeniz için ihtiyacınız olan donanımlar; çift projeksiyonlu sistemler için, polarizasyon filtreleri, gümüş perdedir. Ev kullanımı için ise uyumlu 3d tv veya 3d monitördür.

Murat Özsezer
www.boyutdijital.com

2 Yorum

  1. Cemali

    Merhaba,
    Her aktif 3d gözlük, dlp ready projeksiyon cihazında kullanılamaz mı? Çok benziyorlar aslında ama active shutter pilli yada şarjlı gözlüklerin ayrıntılı teknik özellikleri de bulunmuyor genelde sitelerde.

Bir cevap yazın