3B Görüntü Kaydı Cep Telefonlarına Geliyor

Üç boyut merakını tüketici elektroniğine uygulanması ve çok daha fazla sayıda insanın kullanımına sunulması için 2010 yılına kadar beklememiz gerekti. Şimdi kafanızı nereye çevirseniz üç boyut desteği sunan bir LCD TV’nin, sinema filminin veya TV programının haberiyle karşılaşıyoruz . Hatta 2010 Dünya Kupası da ilk kez üç boyutlu olarak çekilecek.

Sharp 3D Kamera3D içeriği izleyebilme veya çalıştırabilmek normal olarak daha öncelikli bir konuydu. Ancak pazar yavaştan 3D içerik yaratma alanına kaymaya başladığının sinyallerini de veriyor. Örneğin önde gelen tüketici elektroniği üreticilerinden birisi olan Sharp, cep telefonlarına üç boyutlu çekim yapabilme özelliğini makul fiyat sınırları içinde eklemeye çalışıyor.

Sharp’ın geliştirdiği kamera bileşeni 720p kalitesinde 3D görüntüler çekebilecek. Ürünün ilk örneklerinin Temmuz ayına kadar hazır olması planlanıyor. Buradan hareketle seri üretime yılsonunda başlanacağı tahmini yanlış olmaz. Muhtemelen yaz sonuna doğru da bu kamera bileşenine sahip prototip telefonlarla çekilen görüntü denemeleri de internete düşer.

Sharp bu bileşeni uygun bir fiyat aralığında üretmeyi başarırsa önümüzdeki yıl çıkacak olan telefonlar için 3B kayıt yapabilmek önemli artılardan birisi olabilir. Tabi üçboyutlu görüntülerin gözlüksüz görülememesi gibi bazı önemli temel sıkıntılar yok değil. Yine de Sharp’ın bu konuda attığı adım önemli bir aşamayı temsil ediyor.

Kişisel olarak bir telefonda üçboyutlu çekim yeteneği olmasını önemli bulmuyorum. Ama bu özelliği önemli bulan bir müşteri kitlesi mutlaka olacaktır. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın