32 nm Dört Çekirdekli: Intel Core i7 970

Korktuğumuz başımıza gelmeyebilir. Intel’in 32 nm üretim süreci için bu sene hiç dört çekirdekli Core i7 işlemcisi çıkarmamasından endişeleniyorduk. Bu durum bize biraz da saçma geliyordu çünkü LGA 1366 için sunulacak tek seçenek altı çekirdekli ve Gulftown kod adlı Core i7 980X’di. Üstelik bu bir Extreme Edition işlemcisi olduğundan 1000 Dolardan daha pahalıya satılacak ve ancak zengin insanlar veya birkaç şanslı sistem uzmanı tarafından satın alınabilecek.

Şimdi düşünün bakalım: Her nasıl ki AMD, normalde dört çekirdekli olan Phenom işlemcilerinin bir çekirdeğini devre dışı bırakarak X3 modellerini ortaya çıkarıyor, bunun aynısını da Intel yapabilir. Altı çekirdekten ikisini devre dışı bırakın, alın işte size dört çekirdekli. Tabii ki bu dört çekirdekli çalışacak altı çekirdekliler öyle rastgele seçilmiyor. Genellikle bazı kalite kontrol testlerinden geçemeyen işlemciler tercih ediliyor.

Fudzilla’nın iddiasına göre Intel yaz aylarında böyle bir işlemci piyasaya sürecek. Adı da Core i7 970 olacak. Elbette bunlar şimdilik söylenti. Başka bir söylenti kaynağı olan OCWorkbench’de ise bu işlemcinin özelliklerinden bahsedilmiş. Editörlerin dediklerine bakılırsa i7 970’in hızı 3.33 GHz olacak. Bu bize pek olası gelmiyor çünkü Core i7 980X de 3.33 GHz hızında. Ayrıca Core i7 975 Extreme Edition’da. Ancak belki bu işlemci i7 975’in çok daha ucuz bir alternatifi olabilir. İlerleyen günlerde her şeyin daha fazla netlik kazanacağını umuyoruz.

1 Yorum

  1. beytekin45

    İntelden böyle bir şey beklemek hayalcilikten de öte bir şey olur. Tıpkı i7 920 örneği gibi AMD nin ucuz X6 larına karşı ucuz 6 çekirdekli bir işlemciden başkası değil. 1000$ yerine saat hızları düşük, biraz kırpılmış ve o/c si fena olmayan bir 6 çekirdekli işlemci olacak. Hele AMD 6 çekirdekten bozma 4 çekirdekli işlemci piyasaya süreceğini ve bunun kapalı çekirdeğinin açılabileceğpi söylentilerinin dolaştığı şu günlerde intel cephesinde (Zorunluluktan) sürpriz! bir hamle.

Bir cevap yazın