32 Fermi GPU İle Gerçek Zamanlı Raytraycing Mümkün

AutoDesk de GPU hızlandırmanın gücünü arkasına aldı.

Nvidia LogoNvidia’nın ev sahipliğini yaptığı GTC 2010 konferasına katılan AutoDesk’ten Ken Pimentel ve Michael Kaplan, GPU hızlandırma konusundaki görüşlerini davetlilerle paylaştı.

Kaplan’a göre, yeni CUDA tabanlı GPU hızlandırma ile 3DS Max programında gerçek zamanlı raytraycing hesaplamaları mümkün hale geliyor. Daha önce CPU tabanlı süper bilgisayarlarda -yüksek kayar nokta hesaplamaları yüzünden- böyle bir şeyin münkün olmadığını öğreniyoruz, Kaplan’ın ağzından.

AutoDesk, raytraycing için şirkete 32 Fermi GPU’dan oluşan bir bulut-hesaplama sistemi kurmuş. Daha önce süper bilgisayarlar tarafından önceden hesaplanan sahneler artık gerçek zamanlı olarak hesaplanabiliyormuş.

Jen-Hsun ayrıca 3DS mühendislerinin GPU hızlandırma ile yapılabilecekleri bir adım daha ileriye götürmek istediklerini söyledi. Sözü Jen-Hsun’dan devralan Kaplan, “3DS mühendisleri, bir sahnedeki tüm fotonları hesaplayarak, ışığın fiziksel hareketini simule etmek istiyorlar. Böyle bir şey CPU tabanlı süper bilgisayarlarda pratik olarak mümkün değildi çünkü inanılmaz boyutta kayar nokta hesaplamasına ihtiyaç duyuyorduk. Ama işte karşınızda 32 GPU ile bulut-hesaplama sistemizden elde edilen ilk gerçek zamanlı görüntü.

Bir not da benden: Amerikan Ordusu ile Nvidia şimdiki süper bilgisayarlardan çok çok daha verimli ve en az 1000 kat daha güçlü süper bir bilgisayar için dört yıldır çalışıyorlar. Ve ilk prototip bilgisayarın 2018’de hazır olması bekleniyor.

Geleceğin süper bilgisayar teknolojisi GPU tabanlı bulut-hesaplama dersek abartmış olmayız sanırım.

2 Yorum

  1. okan0

    neden aynı teknolojini nvidia dan önce çıkarıp(hd 2000 den itibaren amd cuda ya benzer stream teknolojisi ni duyurmustu)

    ama ne varki nvidia ustün bu reklam konusunda ati den çok üstün ki herkes  sadece nvidia da varmış gibi biliyor

    yazık amd nin mühendislerine

Bir cevap yazın