30 Mbit/s Upload Hızından 1 Mbit/s Hıza Düşmek

30 Mbit upload hızınız olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Neler yapardınız? Ben, bu deneyimi şansımın da yardımıyla yaşadım. 

İnternet Hızİstanbul’un Avrupa yakasında ikamet ediyorum ve ufak bir azınlığın erişebildiği -Türkiye’de bildiğim kadarıyla sadece Superonline tarafından sağlanan- fiber optik kablolarla internete erişiyorum. 10 Mbit/s indirme (download), 1 Mbit/s yükleme (upload) hız için ayda 49 TL ödüyorum. Genel olarak hizmetten memnunum ve pek az sorun yaşadım, ama bu yazıyı Superonline’nın reklamını yapmak için yazmadım tabi ki. 

Bu blog yazısını yazmama geçen günlerde internet yükleme hızımın birdenbire inanılmaz bir şekilde hızlanması sebep oldu. Bu durumu fark etmem ne kadar sürdü emin değilim, ama bir gün Torrent’den çektiğim bir dosyanın ne kadar hızlı indiğini görmek için uTorrent programının arayüzünü açtığımda yükleme hızımın yaklaşık 10 Mbit/s olduğunu gördüm. 

Önce, Superonline bize bir kıyak yaptı da yükleme hızımızı 10 Mbit/s’e mi çıkardı diye düşündüm. Ama daha sonra yaptığım hız testinde yükleme hızımın 30 Mbit/s olduğunu gördüm. 30 Mbit/s!. İndirme hızım olması gereken 10 Mbit/s’i gösterirken, nasıl olur da yükleme hızım 30 Mbit/s olabilirdi ki? 

İstanbul’un Anadolu yakasında ikamet eden ve benimle aynı bağlantıyı kullanan bir arkadaşıma “sende durumlar nasıl diye sorduğumda” ve “her şey olması gerektiği gibi” cevabını aldığımda ise bunun Superonline’dan kaynaklanan ve sadece beni (veya birkaç kişiyi daha) etkileyen bir durum olduğunu fark ettim, çünkü Google’da yaptığım güncel aramalarda kimse böyle bir durumdan bahsetmiyordu.

Torrent Upload Göstergem

Ve, bu durumun keyfini çıkarmaya başladım. Önce arkadaşlara ufak gösteriler yapmaya başladım. Bir arkadaşıma yükleme hızımın anormalliğinden bahsetmeden önce internetten dosya atacağımı söyledim. Yükleme hızı karşısında adeta şok oldu. Dile kolay, 30 Mbit!. Arkadaşımın 1 Mbit/s yükleme hızının tam 30 katı. Ayrıca, Türkiye’de hiç bir internet tarifesi bu kadar yüksek bir yükleme hızını kullanıcılara sunmuyor.

Daha sonra, yükleme hızım ile neler yapabilirim diye düşündüm. Bir arkadaşım izlediğim ve beğendiğim bir filmi indirmek istediğini söylemişti sohbet arasında. “Neden benden indirmiyorsun”, diye sordum ona. 1080p kalitesindeki yaklaşık 6.7 GB dosyayı hangi program ile yollayabilirdik ki? MSN kesinlikle bu hız karşısında hata verirdi, bundan emindik. Biz de Skype deneyelim dedik. Sonuç, olumluydu. Yaklaşık iki saat içinde arkadaşım dosyayı benden almıştı. Böylece Skype’ın ne kadar stabil bir program olduğunu bir kez daha anladık.

Bunun yanında yükleme hızımdan daha fazla faydalanmak için bulduğum birçok dosyayı internete yollamaya başladım. Gmail, Hotmail, bulut depolama çözümü sunan internet siteleri… Ne bulursam, nereye bulursam yollamaya başladım. Bu saadet, sonsuza kadar sürecek gibiydi ki, (tabi olayı haberleştirmiyorum ya da iyi tanımadığım kimseye söylemiyorum ) yaklaşık bir ay sonra yükleme hızım normale döndü ve Türkiye gerçeğine geri döndüm.

Bu bir aylık süre sonunda Türkiye’deki internet hızlarının bizi ne kadar kısıtladığını bizzat yaşayarak öğrenmiş oldum. Bulut tabanlı depolama alanı sunan internet sitelerinin yaygınlaşması ile “depolama”, çok farklı bir yöne doğru kayarken, biz yükleme hızlarımızın düşüklüğü sebebiyle bu hizmetlerden yeterli şekilde yararlanamıyoruz, uzun bir süre daha yararlanamayacağız bu gidişle. 

Superonline, beni duyuyor musun? 30 Mbit/s yükleme hızımı geri istiyorum :(.

10 Yorum

 1. hayto koraz

  vay be senın aldığın hazı şu yazını okuyarak bende aldım 🙂 

  wayy be ne güsel demi ama kendıme gorede hayyallerım olurdu onları yapardım 🙂 

  adil kullanımda superonlıne düşüyormu ?  hızı bazı arkadaşlar düşmüyor diyiyorda ondan sordum.!

 2. oto kiralama

   Demişsin ki “10 Mbit/s indirme (download), 1 Mbit/s yükleme (upload) hız için ayda 49 TL ödüyorum. ”  kardeş peki kotalı kotasız mı nasıl bir iştir bu 49tl aklım almadı 🙂 birde Superonline’a özel olarak mı kablo çektiriyoruz?

  • hayto koraz

   Kotasız adil kullanım diye bir şey var 10mb int. kotayı aşınca 1mb düşüyor gerçi kullanan arkadaşlar düşmüyor dediler ama öyle yani ama bence iyi bişe normal tlf. hattı ile kullanıyorsun  bildiğimiz adsl den  farkı yok 

   ama superonlıne nın altyapısı olması lazım kocaelıde her yerde var aşağı yukarı ist.da var bulundugun yerde varmı yokmu int. sitesinden baqabilirsin

 3. Fiber

  Yorumun birinde hatalı bilgilendirme yapılmış. Fiber internet normal telefon hattı ile kullanılmadığı gibi ADSL ile de alakası yoktur, SuperOnline ile site/apartman yöneticiniz anlaşmış ve fiber altyapı da getirilmiş ise sitenizde hizmetten faydalanabilirsiniz. Uygulanan yönteme göre Site/Apartmanınızın kapısına kadar fiber oradan evinize CAT6 çekilir, diğer bir yöntemde dairenize kadar fiber kablo çekilir.

 4. M. Gökhan Aktaş

  Bu anlattığın neredeyse her superonline kullanıcısının başına geliyor Tahir (ama herkez durumu anlamıyor). Benimde başıma geldi ki sadece upload değil download’a da vurdu bu hata. Bir aralar download 50 Mbps, upload tanımyalamadığım hızlara çıktı. Ancak bunlar bir iki gün süren hatalar. Sebebide Superonline’ın altyapı çalışmaları sırasında muhtemelern yurtdışı çıkışlarımızın yönünü değiştirirken boş kalan kullanıcı profillerimizin saçmalaması. Bu anlattığını ben kendimde üç kere yakaladım ki ondan sonrada bir daha 10 Mbps’ı bile aylardır alamadım. Bu sıralar ise İstanbul ve Ankara’da yeni altyapı çalışmalarını bitirdi Superonline. Muhtemelen onun meyvelerini yiyebildin bir süre:(

 5. Ziyaretçi

  bende aynı olayı yaşamıştım down hızım 60 mbit olmuştu aynı şekilde 1 ay içinde normale döndü sağlayacım ttnetti.. hat çalışması vardı mahallede çalışmanın bitmesi sonucunda hızım 8 mbit den 60 mbit e çıkmıştı :))

Bir cevap yazın