3.8 GHz P4-570 Intel’in Performans Krizine Son Vermek İçin Sahnede

3.8 GHz P4-570 ve E0 Aşamalı Yongası Intel'in Performans Krizine Son Vermek İçin Sahnede

Intel’in 4 GHz’lik Pentium4 580 modelinin çıkışını iptal etmesinin üzerinden uzun süre geçmemesine rağmen, bugünlerde 3.8 GHz hızında Pentium 4 570 işlemcisini piyasaya sürmeye hazırlanmasının sebebi AMD’nin yüksek hızlı işlemcilerinin karşısına eski 3.6 GHz lik P4 işlemciyle çıkmak istememesinden kaynaklanıyor. 3.6 GHz’lik Pentium 4 yongasının aşrı ısınma ve yavaşlama problemleri düşünüldüğünde Intel’in bu tutumu fazla cesur görünüyor. Intel gerçekten Prescott işlemcilerin aşırı ısınma problemini çözebildi mi?

3.6 GHz’lik işlemciyle karşılaştırıldığında 570’in ısıl özelliklerinde bir gelişme gözlenmiyor; ısıl tasarımın en yüksek değeri 115W olarak belirlenmiş. Bu üst sınır, performansa %5.5’lik katkı sağlayacak olan fazladan 200 MHz saat hız için yeterli seviyede olmalı.

Kullanıcılar böyle küçük bir hız artışında yüksek beklentilere kapılmamalılar. Ancak yine de yeni Pentium 4, 2 MB’lık L3 ön bellekli 3.46 GHz saat hızında çalışan Pentium 4 Extreme Edition gibi öncellerini alt edecek. Extreme Edition’ın ek özellikleri, saat hızında ki bu küçük artışla muhtemelen baş edemeyecek. Bunun yanında, Gallatin çekirdeğe sahip Extreme Edition’da, Intel’ in giderek önem kazanan SSE3 (Streaming SIMD Extensions, 157 Yönerge) yönerge setinin eksikliği yavaş yavaş hissediliyor. Bu sebeplerden dolayı yeni işlemci Extre Edition’ı rafa kaldıracak gibi görünüyor.

Sonunda Intel, Prescott çekirdeği için heyecanla beklenen E0 aşamalı yongasını da ilk kez bu işlemciyle sunuyor. Bununla beraber Uygulama Engelli (non-execute, execute disable, execute disable bit) çekirdek Geliştirilmiş Duraksama Kipi (Enhanced Halt Mode) ve Thermal Monitoring 2 (Isıl Gözlemleme 2) özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Her iki özellik de çekirdeği aşırı ısınmadan korumak için yük-bağımlı saat hızı ayarı yöntemini kullanıyor. Bu yüzden işlemci yükü azaldığında ısı kaybında gözle görülür bir azalma olacağı kanısındayız.

Yeni yonganın ölçümlerine bir göz atalım.

2 Yorum

Bir cevap yazın