3.42 Numaralı Yeni Playsation 3 Firmware’i Korsanı Engelleyecek

Korsan sevinci kısa sürdü.

Bundan yaklaşık bir hafta önce sevgili dostumuz Oruç Dim, Playstation 3 için PSJailbreak adlı bir haber yazmış ve Playstation 3’ün nasıl kırıldığını detayları ile bizlerle paylaşmıştı. Hatta Oruç, o yazısında geleceğe dair beklentilerini de bizlerle paylaşmış ve içindeki korsan sevgisini dışa dökmüştü.

Tabi yıllar sonra Playstation 3 için gelen korsan “müjde”si sadece Oruç’a değil tüm korsanseverlere bir bayram yaşatmış, bugünün gayrı resmi “korsan kullanımı teşvik ve yayma günü” olarak kutlanması bile düşünülmüştü. Korsan gününün resmi bir bayramı olmasını beklemiyordunuz ya…

Ama daha yüzümüzdeki gülümseme geçmemişken Sony’den gelen yeni bir firmware haberi, sevincimizi kursağımızda bıraktı. Sony, Playstation 3 için geliştirdiği 3.42 numaralı yeni firmware ile Playstation 3’ü kıran arkadaşların Playstation Network ve Playstation’a ulaşmalarına engel olacak. Ne kadar ayıp…

Ayrıca Sony, Playstation 3’ü kırmak için kullanılan yazılımın Amerika Birleşik Devetleri ve Hollanda’da satışının yasaklanması için de kanuni yollara başvuracakmış. İnsanda biraz utanma olur ama di mi?

Ama durun bir dakika işin güzel yanı da var; eğer elinizde kırılmış bir Playstation 3 varsa tek kişilik senaryoları oynayabilirsiniz.

Neyse bu vesileyle THG Oyun yazarlarının içindeki korsan sevgisini bir kez daha hatırlatmakla fayda var sanırım :). Ne diyordu Oruç Dim?

“Korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan. Söyledim ulan, oh be!”

14 Yorum

 1. aslan yilmaz

  Önceki yazıda kan gövdeyi götürünce bu yazıya birşey kalmadı sanırım. Sony hala zararına sattığı ve tek geliri oyunları olunca gereken tedbirleri alacak tabii. Zaten linux desteğini de bir güncellemeyle kaldırtmamışmıydı. oyun yoksa konsol da yok.

 2. Ziyaretçi

  Durmayın, korsana destek verin… En azından gerçekte kim olduğunuzu gördük. Bu sektöre balta vurmaya devam edin. Daha çok bekleriz Türk oyun yapımcılarını, Türkçe PSN-XboxLive, Türkçe oyun desteğini.. Siz böyle devam edin lütfen, çok yandaş bulursunuz. Söyleyecek söz bulamıyorum inanın. Gerçekten büyük hayalkırıklığı yaşadım. Ben dağıtımcı firma olsam size bir daha oyun falan göndermem inceleme için.

 3. Uğur Yurtsever

  Sanırım bizi incelemeleri erken yayınlamak için torrent sitelerini aşındıran veya yapımcı firmaların koyduğu ambargoları delen sitelerle karıştırıyorsunuz. :))

  Merak etmeyin dağıtımcı firmalar kimin ne yaptığını çok iyi biliyorlar. Her yerde sizin gibi insanlar olmadığı için çok şanslıyız yani. 😉

  Yine de canınız sağolsun Ziyaretçi mürit kardeşim.

 4. stoic

  Hani senin için THGTR bitmişti.???  Ama dur kesin sen o değilsindir. Ne de olsa Guest ten dalıp bişiler karalamak bedava dimi?

   Asıl sorun korsana destek verip vermemekte değil bence. Bence senin gibi söylediklerinin arkasında durmayan insanlar yüzünde hala aynı yerlerde tırmalıyoruz.  son olarak içimden gelen son kelimler olarak;

  korsankorsankorsankorsankorsankorsankorsankorsan…. xDxDxD

 5. ondertr35

  sonunda exc oyunları kırılmış bi ps3 de single senaryolarını oynayacagım ohh bee mükemmel banane online oyundan ben singlelere bakarım birde oyunlarını nasıl erişecegimizi bilsek tamamdır… 😀

 6. Emre

  Arkadaşlar,

  Öncelikle merhaba,bir süreye kadar bende artık ps3te korsan olmalı diyordum.Çünkü her oyuna yüzlerce milyon para verilmiyor ve de her oyunu oynayamıyordum(ki hala öyle).Fakat şöyle etrafıma baktığımda 100 farklı oyunu sadece bir bölüm için almıyorum.Aldığım her oyunu bitiriyor ve tarzıma göre seçiyorum.Artık oyun oynuyorum demeye başladım.

  Ps3ü aldığım günden bu yana çok çeşitli iyi oyunlar çıkmamıştı.Ama artık oldukça kaliteli oyunlar geliyor.GodofWar,Gta,Metal Gear,Red Dead,RE5 yani sayılacak çok var elbet ama eskiye nazaran bütçeler oldukça yüksek. Yani artık firmalar oyunları yaparken satışta BALTA olmadığını ve alınterlerini alabileceklerini düşündükleri için onlarca,yüzlerce milyon doları yatırıp..3-4 yıl gibi süre boyunca oyunu hazırlayıp,çıktıktan sonra bile ücretsiz updateler sunup,ücretsiz online oynamak gibi geliştirmeler ile sürekli para harcayıp hizmet ediyorlar.Bu sayede bugün Pes’in türkçe geleceğini duyuyoruz..Crysis’i türkçe oynayabiliyoruz.Sony’den PSN Türkiye’nin resmen bu ay başlayacağını ve online oyun dağıtımı gibi destekler başlayacağını duyuyoruz.İlk defa GodOfWar oyunun tüm boarlarda reklamlarını görüp her oyun öncesi heyecan duyabiliyoruz.

  Herkes bir oyuna yüzlerce milyon vermesin; gitsin oynasın,bitirsin takas etsin..

  Eğer kalite istiyorsanız,hizmet istiyorsanız bedelini ödeyeceksiniz.Bedel ödemeden oyunları eleştirmek,şikayet etmek,yapana yaptırana atıfta bulunmak asıl ayıp olandır.Şimdiden her oyunda kampanya başladı.Orijinal’e destek verinki onlarda size daha ucuza,daha kaliteli ürünleri daha fazla şekilde sunabilsinler.

  Teşekkürler

 7. ondertr35

  tamam arkadaşım dogru söylüyorsun demek için en az aylık olarak asgari ücret almak gerekir ki çalışmayan biri nasıl alsın. DVDler çizildikten sonra takas yapıldıgında bi yerde takılıp devam edemezsen bide bu önemli bir yerde olursa küfür etmezmiydin adama ?

 8. Tahir Meylani

  Playstation 3’de korsan olsa bile -ki görünüşe göre sadece single da o da kısıtlı kişi de olacak- bu, Playstation oyun satışlarını çok etkilemeyecektir. Zaten Playstation kullanıcıları, orijinal oyun almaya veya takas etmeye alışmış durumdalar.

  Bizde de orijinal oyun pazarı büyürse, ikinci el fiyatları daha da anlamlı hale gelir ve bir şekilde herkes sevdiği oyunları oynama şansı bulur.

 9. Ziyaretçi

  6 saatlik oyuna 100 lira vermek her babayiğitin harcı değil. orası doğru.

  Ayrıca eklemek isterimki türkiyedeki dağıtıcı firmalar bazı oyunlar gereksiz yüksek fiyat ile satmaktadırlar.

  Örneğin mafya 2 raflarda 130 lira gibi bir fiyatla satılmaktayken yada gta liberty city stories 120 lirayken,

  ben bu oyunları digital dağıtım yapan firmadan 70 ve 45 lira gibi abartı sayılacak  fark ile aldım.

  birazda durup düşünmek lazım. her korsan alan suçlu değil.

  Sömürülecek durumda değiliz bir oyun çok satıyor diye.

  Firma yetkilisinden gelen açıklama “e üretici firma bize bu fiyat ile sat diyor.”  Olmaz öyle şey. Bu fiyat politikasıyla tabiki satamazsın.

  Sen bize enayi gözüyle bakarsan bizde adamına göre muamele yaparız.

 10. broodofqueen

  Canım editörüm. Yukarıdaki yazıyı tekrar oku bakalım, sen ne anlayacaksın? Bu yazıları sadece sizi takip eden insanlar okumuyor, ilk defa girenlerde var. Burası üç-beş arkadaşın kurduğu bir sohbet forumu değil(yoksa öylemi?). Herkes eşiniz dostunuz veya takipçiniz değil, aklınızdan geçeni bilemez. Kimse  sizi takip etmek zorunda da değil. Tesadüfen, arama yaparken  sitenizi bulabilirler. Böyle birisi yukarıdaki yazıyı okursa ne anlar? Sen yorumculara cevap yetiştireceğine işini yap da yazılanları yayınlamadan önce oku.

 11. Emre

  Haklısınız ve katılıyorum.Fakat türkiyedeki mağlum firmalar istediği fiatı verme yetkisine sahip aslında ama maalesef koyun gibi görüldüğümüz için fiyatlar tavan.100 tl’lik oyuna 180 diyorlar..

  Herkes tabii ki (bende dahil) 100tl veremiyoruz.Ama oyunlarda seçicilik yapıp istediğimiz bir kaç oyunu aldıktan sonra 5-25 tl gibi bir fiyatla değiştirebiliyoruz.Bu küçük rakam değil elbet ama bluray teknolojili orijinal oyunlar için yüksekte değil.Ki kaldıki dışarda pcler için korsan oyun almak isteseniz 2-5 cd olduğu için garanti 10-20 tl verilio..Bunların çoğu ya bozuk ya da yanlış cd..

  Şimdi bende size sorarım.Hem korsan alıp,hem en az 10 tl verip ardından sorunlarla karşılaşıp bütün bir gecenizin rezil olmasımı iyi diğerimi?..

  Zaten insanların belli başlı oynayacağı en fazla 10 oyun vardır.Aynı anda oynama şansınız yoktur.3 tanesini alın oynayın..Siz onlarla vakit geçirene kadar diğerleri zaten düşüyor fiyat olarak ki takasla alıosunuz ucuza..

  Şimdi PES 11 türkçe oldu diye herkes bayram edio..Neden yapıldı sizce?Çünkü artık yapımcılar türkiyeden de emeğin karşılığını aldılarda ondan.Yakında tüm oyunların ilk çıkış fiyatıda düşer bundan emin olun.

  Korsana değil,orijinale teşvik edin..

Bir cevap yazın