24 İşhattının gücü! NVIDIA 7800 GTX

NV Almak Veya NV Almamak? Soru Aslında G70 Olmalı.

Bazıları bu yonganın NV47 olacağını iddia etmişti – Bir gazetecinin R520’nin gelişine ilişkin bir yazısında bu yongadan “NV47” olarak söz ettiğini görüp gülmüştüm. NVIDIA NV47 planlarını hurdaya ayırdığını çok önceden söylemişti ve kuruluşun tümüyle yeni bir yonga geliştirdiği ve NV47 projesini tümüyle “atladığı” biliniyordu.

NVIDIA Teknik Pazarlama Başkanı Nick Stam’e göre 7800 GTX “tümüyle değişik bir tasarım.” Ancak G70’te gözlemlediklerimiz bunun tam doğru olmadığını gösteriyor – Birincisi, neden NV47 için harcanan tüm çaba naftalinlenip dolaba kaldırılsın? İkincisi, teknik değişiklikler ışığında bakarsak, NV47’nin geliştirmeler içeren DirectX9c destekli bir ürün olması bekleniyordu. Bence burada yapılacak en iyi şey, neyin doğru olduğu kararını sizlere bırakmak.

G70 içindeki 3B işlemlerin akış çizelgesi.

G70 içindeki 3B işlemlerin akış çizelgesi.

GeForce 7800 GTX’te 24 nokta işhattı (pixel pipelines) ve 8 tepe birimi (vertex unit), 430 MHz saat hızında çalışıyor. Bu GeForce 6’nın 16 nokta iş hattından ve 6 tepe biriminden, 8 ve 2 daha fazla. Çekirdek bileşenlere yapılan akılcı ekleri bir yana bırakırsak saat hızında 30 MHz gibi bir artış gözleniyor (400 MHz’den 430 MHz’e). Bunun yanında akla zarar 302 milyon transistör ile GeForce 7800 GTX, 6800 Ultra’nın rekorunu 80 milyon farkla geliştirmiş durumda. NVIDIA bize 7800’ün işleme gücünü gösterebilmek amacıyla ilginç bir resim de hazırlamış.

Xbox, PS2, FX-55 ve iki adet Game Cube'ün toplam işlemci güçlerinin tek bir G70'ten bile daha az olduğunu akılda canlandırmak oldukça zor.

Xbox, PS2, FX-55 ve iki adet Game Cube’ün toplam işlemci güçlerinin tek bir G70’ten bile daha az olduğunu akılda canlandırmak oldukça zor.

Tarayıcıların (shader) iki işlevi var: yönergeler (instructions) ve işlemler (operations,Ops). Yönergeler bir noktaya (pixel) uygulanacak özelliklere ait fonksiyon takımını içeriyor. Bunlar örneğin Kırmızı/Yeşil/Mavi-KYM (Red/Green/Blue-RGB) özelliği veya alfa karışımı (ç.n.bir rengin arka fon rengiyle karışmasından doğan 4.renk bileşeni) bilgileri olabiliyor. Tarayıcılar bu yönergeler ışığında gerekli hesaplamaları yapıyor. Sizi “Peki kart bunları nasıl kullanıyor?” diye sorarken görebiliyorum.

NV40’ta olduğu gibi veri öncelikle tepe tarayıcılara (vertex shaders) geliyor ve yarı işlenmiş veri sonradan nokta tarama işhatlarına (pixel shading pipelines) gönderiliyor. En sonunda da Izgara İşlemleri İşhattı’ndan (Raster Operations Pipeline, ROP) geçerek ekranınıza ulaşıyor (ç.n.Ekrandaki görüntü ızgara (raster) biçiminde dörtgen bölümlere ayrılıyor ve her parça ayrı işleniyor). Bu işlemlerin tümü sırasında ek tarayıcı birimlere de başvurulduğu gibi, nokta işhatları da dörderli gruplar halinde beraberce çalışırlar. Her nokta iş hattının 32 bit kayar nokta (FP) duyarlılığı vardır ve beraberce çalışan bu birimler, süzme (filtering) verimini daha da artırır. Buna ek olarak geri kalan grafik işhatlarında 128 bit duyarlılığa kadar çıkılır (32bit/işhattı, 64bit/işhattı ve 128bit/işhattı). GeForce 7800 GTX’in 6800 Ultra’dan nasıl daha fazla “tarayabildiğine” bir göz atalım.

NV Almak Veya NV Almamak? Soru Aslında G70 Olmalı.

Bir cevap yazın