24 İşhattının gücü! NVIDIA 7800 GTX

Alemin kralı kim?

Alemin kralı kim?

Daha bir yıl önce NVIDIA’nın GeForce 6800 Ultra pazara sürmüş olmasına inanasımız gelimiyor. Geçen yıl baharda yeni bir grafik canavarı yuvasında çıkıp gelmişti. Daha birkaç hafta geçmeden ATI’nin yeni X800 dizisiyle Nvidia’yı tacından etmesi ise tam bir sürpriz olmuştu. Her ne kadar R420’nin tanıtımı 6800 Ultra kadar “patlamadıysa” da sayılar yalan söylememişti ve iki kuruluşun da krallık tacına tek başına sahip olamayacağı anlaşılmıştı.

Belge savaşının başlamasıyla, halkla ilişkiler ve reklam bölümlerince öne sürülen “ezip geçiyoruz, çaktık oturttuk, bir teptik 2.80 uzandılar, en büyük biziz” iddiaları insanlara bayağı bıkkınlık vermişti. Başarım yarışına ilginin yeniden artması PCI Express sürümlerin ortaya çıkmasıyla yaşandı. SLI’nin yaşam bulmasıyla, NVIDIA tam da dikkatle baktığımız noktada gösterisine başladı… ve elbette rekabeti de inanılmaz kızıştırdı. Eğer iki akıl birden daha iyiyse, neden aynı şey iki ekran kartı için de geçerli olmasın? Uzun bir “beyin fırtınası yaz mevsiminin” ardından, Kasım ayında bir pastırma yazı daha yaşandı: Kartların düellosu ve Voodoo 2 ‘nin düşler zamanına geri dönüş!

Gelen çoklu kart çözümüyle NVIDIA tonlarca yongaseti satmayı başardı ve tutkun bilgisayarcılar için bir önceki yılki modeli yenisiyle değiştirme nedeni de yaratmış oldu. Bu “KY’cileri” (Kendin Yapcıları )(DIYers, Do It Yourselfers) anakartlarını güncellemeye ve yeni bir ekran kartı almaya; “daha sonra param olduğunda bir tane daha alırım” hevesine sevketti. Elbette cebinde pol parası olanlar anakart ve iki adet ekran kartını mağazalardan bir kalemde alabildiler.

NVIDIA en azından çift ekran kartı konusunda başı çekiyordu. Elbette kuruluşun iddialı olduğu bir alan daha vardı: Tek kart pazarı. Ancak ATI’nin X850 Pro, XT, ve XT Platinum sürümleri işi kızıştırdı ve X850XT PE tek ekran kartı pazarının lideri olmayı halen sürdürüyor. NVIDIA’nın tek kart pazarında liderliği ATI’den alabilmek için adımlarını açması gerektiği görünüyordu. Yeni ürünün SLI çalışan çift 6800 Ultra’yı bile geçebilmesi gerekiyordu. Eskiden G70 olarak bilinen 7800 GTX tam da bu işi görmesi için tasarlanmış ve sizin de az sonra göreceğiniz gibi Kraliyet Tacı NVIDIA’nın başına sıkı sıkıya oturmuş görünüyor.

Bir cevap yazın