24-bit Ses Kartlarının Karşılaştırmalı Testi

Intro

Bu kartların özelliklerine baktığınızda, hepsinin profesyonel kullanım için olduğunu düşünebilirsiniz. Halbuki durum böyle değil. Tam tersine, çeşitli özellikler sunarak hedef kullanıcıları memnun etmeyi amaçlayan, daha geniş bir kesim için tasarlanmış kartlar. Bu durum, ses ve müzik yaratma alanında profesyonel kullanım açısından bazı taviz ve yetersizlikler anlamına gelebilir. Öte yandan, çok kanallı ses denetimi (Dolby Digital, DTS ve diğerleri) ana uygulamalardan biri ve yeni akımların en çekicilerinden olduğu için, özel bir ilgi görüyor.

Karşılaştırmalı testimizdeki kartlardan Creative Platinum ve Platinum EX 6.1, Terratec Aureon Sky 5.1 ve Aureon Space ise 7.1 ses düzeni sunuyor. Klasik bir Dolby Digital’dan çok kanallı sesin en gelişmiş sürümüne kadar, size en uygun ürünü bulabilirsiniz. Tabii çok az sayıda DVD’nin 5 kanaldan fazlasını sunduğunu ve ortamınızda kullanacağınız hoparlör sayısı arttıkça ses kartı kurulumunun daha da karmaşık bir hal alacağını hesaba katmayı unutmamalısınız.

Değinilmesi gereken bir başka konu ise ses kartınızın olanaklarının – bir noktaya kadar – kullandığınız işletim sistemine bağlı olması. Örneğin 192 kHz’de ses örnekleme için Windows XP Service Pack 1’e ihtiyacınız var. 7.1 ses düzenini kullanmak istiyorsanız, Windows XP kesinlikle şart. Daha eski işletim sistemlerinde ise, ses düzeni olanakları 6.1’le sınırlı.

Bir cevap yazın