2015’te ARM Dizüstü Pazarının %40’ını Ele Geçirecek

ARM yöneticisi, Windows 8 sayesinde 2015’e kadar ARM-temelli işlemcilerin dizüstü pazarının %40’ını ele geçireceğini iddia ediyor.

Intel ve AMD’nin başa baş rekabet ettiği ve pazarda başka oyunculara yer olmadığı zamanlar geride kalmış gibi görünüyor. Özellikle taşınabilir alanında AMD’nin Intel karşısında gerilemesi yeni rakiplerin pazara girmesinin de önünü açtı. Windows 8’in ARM temelli işlemciler üzerinde de çalışacak olması ARM’ı Intel’le rekabet edecek noktaya getirdi.

ARM

Geçtiğimiz günlerde ARM’ın yöneticisi Tudor Brown, Microsoft’un yeni nesil işletim sisteminde ARM-temelli yongalara destek vermesiyle 2015 yılına kadar taşınabilir pazarında %40 civarında pazar payına ulaşacaklarını iddia etti. Tablet pazarındaysa firmanın hedefi %85 pazar payını yakalamak.

ARM, geçmişte Smartbook’la netbook pazarına da girmek istemişti ancak kullanıcıların geleneksel dizüstü sistemleriyle uyumlu ürünleri tercih etmesi talebin düşük kalmasıyla sonuçlanmış. Ancak Windows 8 ile birlikte ARM’ın netbook alanında önü açılacak. Hatta Intel’in x86 mimarisinden kaynaklanan ısınma sorunları ARM’a daha fazla talep olmasını sağlayacağı da Brown’ın iddiaları arasında.

Tabi ki Intel ve AMD de bir kenarda durup ARM’ın rahatlıkla pazara girmesini seyretmeye niyeti yok. Intel Atom işlemcilerinin yeni sürümlerini çıkararak AMD de “Desna” kod adlı Fusion yongalarını çıkararak rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor. Bütün firmaların amacı performansı artırırken ısınma sorunlarını azaltmak ve daha uzun pil ömrü sunmak. Bütün rekabetçi pazarlarda olduğu gibi bu işten en kârlı çıkacak kesim tabi ki son kullanıcı olacak.

Bir cevap yazın