2010’da En Çok Beklediğimiz Oyunlar

2009’u geride bıraktığımız ve 2010’a adım atacağımız şu günlerde ileriye dönük beklentiler açığa çıkmaya başladı. Herkes yeni yıl arefesinde gelecek yıl için bazı umutlar besler, öyle değil mi? THG Oyun ekibi olarak 2010’dan hem oyunlar adına hem de sektörel anlamda çok şey umud ediyoruz. Yeni işlere imza atacağımız gibi sizlere daha farklı içerikler de sunacağız. Şimdiden yeni yılınızı THG Oyun ekibi adına kutluyor, nice senelere diliyor ve 2010’dan beklentilerimizle sizleri baş başa bırakıyorum.

God of War 3 (SCE Santa Monica) – Uğur Yurtsever

Kişisel favorim Mass  Effect 2 olabilir. Hatta bunun yanına yeni Deus Ex oyununu da koyabilirim. BioWare’in bu yıl içerisinde yepyeni MMORPG oyunu Star Wars: The Old Republic’i de tamamlayacağını da düşünebiliriz. Yine Heavy Rain, Dante’s Inferno, Mafia 2, Final Fantasy XIII, Aliens vs. Predator gibi oyunları da bu listeye dahil edebiliriz. Ancak açıkçası bu isimlerin hiçbirisi beni Kratos’un bu ilk PlayStation 3 macerası gibi heyecanlandırmıyor.

2010 beklentiler 3

Aslına bakacak olursak 2010’un ilk üç ayı bile oyun dünyası açısından bir hayli hareketli geçecek. Önümüzdeki yıl raflarla buluşacak isimlere baktığımızda, 2010 yılının 2009’dan çok daha renkli ve ateşli bir oyun yılı olacağını söylemek yanlış olmaz. Umuyorum Türk oyun sektörü ve Türk oyunculuğu açısından da 2010, güzelliklerin zirve yaptığı bir dönem olur.

Mafia 2 (2K Czech) Tahir Meylani

2010’dan benim beklentim çocukluğumun favori oyunlarının bozulmadan geri gelmesi. Max Payne ve Mafia çocukluk yıllarımın favori oyunlarıdır. Max Payne 3 için çıkan görsellerle hayallerim biraz yıkılsa da Mafia 2’den hala umutluyum. 2010’da bizi derinden etkileyecek oyun senaryoları tekrar görebilecek miyiz?

2010 beklentiler 2

Tam yazıyı bitirmiştim ki dün  Spike TV VGA’da açıklanan oyunlar listeye yeni oyunlar girmesine neden oldu. Batman: Arkham Asylum 2, Joker ve İkiyüzlü ile tekrar hesaplaşacağız. Sabırsızlıkla bekliyorum, oyunun çıkış tarihi açıklanmadı ama 2010 diye umuyorum. Ayrıca yeni Prince of Persia oyunu da merakla beklediklerimiz arasında.

Belki Valve, bize bir sürpriz yapar ve Half life Episode 3’ü 2010 yılında çıkarır, yüzümüzü güldürür. Medal of Honor küllerinden yeniden doğacak mı? Bütün bu soruların cevabını 2010’da öğreneceğiz.

Napoleon: Total War (Creative Assembly) Talha Turhal

2010 demek Akka demek, Cezzar Ahmet Paşa demek. Napoleon: Total War geliyor yahu. Neyse fanatikliği bir kenara bırakıyorum. 2010’da çıkacak bir sürü yeni ve kaliteli oyun var. Hepsini büyük bir özlemle ve arzu ile bekliyorum. Ancak beni heyecanlandıran ülkemiz oyun sektörüne kazandırdığımız THG Oyun sitemiz. Daha birkaç aylık olmasına rağmen merdivenleri hızla atlıyoruz. 2010 için güzel planlarımız var.

2010 beklentiler

Yıl 2007, THGTR’de ilk yazımı yazarken yalnızlık hissine kapılmıştım. Onca donanım yazısı arasında bir benim oyun yazım çıkıyordu. Ancak bu gün ayrı bir siteyiz ve sektörde biz de varız. Oyunculuk kalitemiz ve Tom’s Hardware ağırlığı ile 2010’a yeni oyunların yanı sıra biz de damgamızı vuracağız…

Dante’s Inferno (Visceral Games) Oruç Dim

Aslında Dante’s Inferno hakkında “heyecanlanmamın” sebebi İlahi Komedya gibi bir şaheseri nasıl çevireceklerini merak etmemden kaynaklanıyor. Videolardan ve ekran görüntülerinden gördüğüm kadarıyla çok iyi bir oyun olma yolunda ilerliyor Dante’s Inferno. Bunun dışında Heavy Rain’i bir yetişkin hikayesi anlatacak olması sebebiyle dört gözle bekliyorum ve umuyorum ki eline gamepad almamış olan birilerine de oyun oynatmayı başarır.

2010 beklentiler 4

2010 yılının özellikle başlarında resmen oyun yağmuruna tutulacağız. Aynı zamanda çıkacak olan oyunlar arasında inanılmaz bir rekabet de doğacak dolayısıyla. Ayrıca 2010’da çıkacak oyunların patlama ihtimalinin de bu seneye göre daha düşük olduğunu düşünüyorum. 2010 yılında gamepad’leri patlatmaya hazır olun derim ben.

Sizlerin 2010’u nasıl?

Biz kendi beklentilerimizi ve oyunlarımızı yazdık. Sizlerin 2010’dan beklentileri nedir, hangi oyunu bekliyorsunuz ya da 2010 sizin için bir şey anlam ifade etmiyor mu? Açıkcası yeni oyunlar kadar sizlerin beklentilerini de merak etmekteyiz.

Unutmadan ekleyeyim 2009’un en iyilerini seçtik, şiddetle göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

11 Yorum

 1. Xasf

  Starcraft 2 ve Mass Effect 2’yi beklemiyor muyuz?

  Hadi God of War III amenna, GT5 ile beraber PS3 çıktığından beridir merak edilen isimlerden.

  Ama diğer üç oyunu üstüste koyup ikiyle çarpsak bile Starcraft 2’nin dünya çapında göreceği kadar ilgi çekeceklerini ben sanmıyorum 🙂 Aynı şekilde bu yılın oyunu ödülünü Dragon Age’e veren ekibin, aynı hamurdan pişirilen (ve bence IP olarak çok daha sağlam olan) Mass Effect 2’ye burada ön planda yer vermemesi de şaşırttı beni.. Belki yine “türlere göre” bir beklenti listesi yapmak lazım 🙂

 2. Uğur Yurtsever

  Yanılmıyorsam Mass Effect 2’yi beklediğimi belirtmiştim. (hatta kişisel favorim olarak.) Zira sitede yaptığım haberlerde de Mass Effect 2 ile ilgili oldukça detaylı bilgilere yer vermeye çalıştığımı düşünüyorum. (oyunun heyecanını kaçırmayacak ölçüde :p) Bunu başlığa taşımamamın nedeni 2010 ile ilgili beklentilerimi daha ilk aydan harcamamak isteği oldu sanırım. (yırttık mı?)

  Dragon Age’e yılın en iyi PC oyunu ödülü verirken açıkçası bunu bir IP olarak değerlendirmedik. Zira Dragon Age yeni bir IP ortaya sunmak yerine PC oyuncularının yıllardır özlemini duyduğu klasik RPG öğeleriyle yoğurulmuş, tam bir arkaik PC RPG’si olmuştu. Ancak Mass Effect 2’nin bu bağlamda Dragon Age ile aynı hamuru paylaştığını düşünmüyorum. Zira Mass Effect (her ne kadar muhteşem bir oyun da olsa) ara biriminden settingine, oynanabilirlik özelliklerinden hikaye anlatımına kadar tam bir konsol RPG’si. Yani Dragon Age ve Mass Effect 2 arasında BioWare isminden başka bir ortaklık kurmak zor. Ben bu konuda “Dragon Age zirvedeyse Mass Effect 2 de vitrinde olmalıydı” düşüncesine iştirak edemiyorum ne yazık ki. Zaten Mass Effect 2’ye site olarak özellikle yaptığımız haberlerde gereken önemi verdik.

  Starcraft 2 konusunda ise haklısınız. 4x strateji oyunları dışındaki strateji oyunlarına ilgi duymadığım için kişisel olarak beklediğim bir oyun diyemem Starcraft 2 için. Ancak eminim aramızda bu oyunu bekleyen ve listesine koymayı unutmuş birileri vardır. :p

 3. Talha Turhal

  Açıkcası bu yazı biz THG oyun ekibinin beklediği oyunları konu alırken acaba takipçiler ne düşünüyoru öğrenmek üzerine hazırlandı. Starcraft’ı elbette bekliyorum ama öncelikler var. Birde ben 2010’da daha çok konumum gereği sektörel gelişmeleri daha çok merak ediyorum. Bu yüzden taktir ederseniz oyunlara pek değinmedim.

  NOT: Uğur her halükarda senden daha iyi yırttım 😀

Bir cevap yazın