2010 Yılının En İyi Oyunu Sizce Hangisidir?

2010 Yılının En İyi Oyunu Sizce Hangisidir?

2010 Yılının En İyi Oyunu Sizce Hangisidir?

 • Call of Duty: Black Ops (Treyarch, Activision/ PS3, Xbox 360, PC) (22%, 156 Oy)
 • Mass Effect 2 (BioWare, EA/ Xbox 360, PC) (18%, 129 Oy)
 • God of War III (Sony Santa Monica/ PS3) (17%, 122 Oy)
 • StarCraft II: Wings of Liberty (Blizzard/ PC) (17%, 121 Oy)
 • Red Dead Redemption (Rockstar/ PS3, Xbox 360) (16%, 110 Oy)
 • Halo: Reach (Bungie, Microsoft/ Xbox 360) (9%, 62 Oy)

Toplam Oy: 281

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

8 Yorum

 1. syfpsy

  Şu listeye bakıyorum da, Left 4 Dead ve Bad Company nasıl dışarıda bırakılır, multiplayer tecrübesi çok çok daha yavan Black Ops nasıl listeye girer anlayamıyorum.

 2. Talha Turhal

  Bu isimlerin arasına BC2 yazılırsa ayıp olur. En iyi oyun olmak demek oyunun her yönüyle oyuncuya haz vermesi demek. Tabi bu basit bir tanım oldu. Şimdi kalkıp BC2’yi buraya eklersen hata edersin. BC2’nin senaryo bölümü çok yavandı. Ama yukarıdakilerin böyle eksik yanları yok. Birkaç bug veya yama sorunu yüzünden bazı oyunları harcamayalım lütfen. 

  • syfpsy

   Hala katılmıyorum. Black Ops’u bugları veya yama sorunları yüzünden eleştirmiyorum, bize öğrettiği yanlış fizik kurallarına, tek başına ramboculuk yapmaya veya campinge izin vermesine lafım. Senaryo iyi hoş, BC2’nin yanında çok daha kaliteli duruyor ama fps demek multiplayer demektir daha çok. Bir serinin kaçıncı oyununda multiplayerında hala bu kadar eksik varsa, daha tamam bir oyun dururken popüler diye listeye alınmasını anlayamıyorum. Sadece tek kişilik senaryosu yüzünden en keyifli ve gerçekçi çokluoyuncu desteği sunan oyunu harcamayalım lütfen.

   Not: Yıllarca çok ciddi süreler COD oynadım, ama şu an gelinen durum gerçekten Apple fanboyluğundan farklı değil. COD ile ilgili ne yazdıysam downvoted. Yaş ortalaması iyice düştü.

  • syfpsy

   Yerine God of War var, şaka gibi.

   New Vegas gibi hikayenin akışını kendin belirleyebildiğin açık dünyalar yerine konsol hakimiyetindeki sığ oyunlar prim yapıyor ne yazık ki.

 3. Uğur Yurtsever

  Left 4 Dead 2, Kasım 2009’da raflarla buluşmuştu. Bu yüzden bu listeye girmesi pek mümkün değildi. Ayrıca yukarıda Talha’nın da açıkladığı gibi yalnızca multiplayer mekanikleri bir oyunu yılın en iyisi için aday yapmaya yetmiyor ne yazık ki. Belli bir kalitenin üstündeki başarılı oyunları eklemeye kalksaydık inanın rahatlıkla 55 tane daha aday çıkarabilirdik.

  New Vegas konusunda da aynı şeyleri söyleyebilirim. Yılın en büyük hayal kırıklıkları için de bir anket açarsak aklımızda olacak ama merak etmeyin. :p

  Kaldı ki bu oyunlar zaten kendi türlerindeki listelerde yer alıyorlar. Ayrıca multiplayer dalında da bir anket açtık.

  Elbette kendi görüşlerinizi belirtmekte ve listede olmayan oyunları kendi birinciniz ilan etmekte özgürsünüz. Zira herkes kendi oynadığı ve sevdiği oyunu zirvede görmek ister. Ancak sizler de takdir edersiniz ki bu tip oylamalar dünyanın her yerinde kısa listeler üzerinden yapılıyor. En iyiler içinse adaylar yalnızca “en spektaküler” olanlar arasından seçilir.

  Tekrar ediyorum elbette sizin adayınız farklı olabilir. Zaten diğer sitelerin aksine yorumlarınızın herhangi bir “süzgeçten” geçmiyor oluşu da bu yüzden. 🙂

  • syfpsy

   Bu açıklamadan sonra kalkıp da olumsuz bir şey yazmayacağım tabi ki, sonuçta ülkenin kalite ortalamasının çok üzerinde bir site Tom’s Oyun.

   Ama kalkıp da bana “BC2’nin bu listede olması hata” derseniz ben de size şu cümleyi gönül rahatlığıyla kurabilirim: “Black Ops gibi bir oyunun bu listede olması hata.” Yalnızca singleplayer mekanikleri iyi diye mi?

   Neden hata, bu oyun tek firmayla dedicated sunucu sağlıyor, MW2’de dedicated bile yoktu, sağolsunlar bi iyilik yapmışlar her sene 60-140 dolar aldıkları müşterilerine.

   “Yeni harita yaptık, parasını bastırın, alın” diyolar. DICE ne yapıyor, Valve ne yapıyor, bir iki sene bedava içerik sunuyor.

   Şimdi firmaların nasıl davrandığını ve politikalarını benden daha iyi biliyorsunuzdur o yüzden çok da ısrarcı olmayacağım ama spektaküler adı altında müşteriyi üçüncü plana atan firmalar ve onların aksak oyunlarına tahammülüm kalmadı. Ki mevzu “spektaküler” olması ise Catacylsm de bu listede olmalıydı. Ama tabi onu da listeye eklerseniz üç sayfa eleştiri yazabilirim, yapmayın 🙂

   Süzgeç olmadığını da bilmiyordum, ne güzelmiş.

 4. Anonim

  Kusura bakmayın ama Bad Company 2 sadece eğlenceli bir oyun mekanikleri hiçte başarılı değil. Hatta silahların etkileri tamamen kötü. Movement olayı kısıtlı. 50 kişi birbirine girsin istiyorsanız MAG oynayın, gerçekçilik istiyosanız da Arma 2. Bad Company her iki açıdanda bu 2 oyunun yanına yaklaşamaz.

Bir cevap yazın