2009 Yılının Korsan Şampiyonları

TorrentFreak sitesinin açıkladığına göre: Bu yılın en çok korsan indirilen oyunu; Call of Duty Modern Warfare 2 ardından The Sims 3, Prototype, Need for Speed Shift ve Street Fighter 4 geliyor.

Call of Duty MW2 PC versiyonu,  4.1 milyon kez torrentden indirilmiş. COD MW2 Xbox 360 versiyonu ise toplam 970 bin kez torrentden indirilmiş. PC rakamının yaklaşık dörtte biri.

Rakamlar pek de şaşırtıcı değil, PC cephesinde korsan kullanımın hala yüksek seviyelerde olduğunu biliyoruz. Korsan yarışında COD MW2’nin en önde olması doğal zira bu yılın en çok beklenen oyunuydu. Activision, bu rakamları az çok tahmin ettiği için oyundan özel sunucu (dedicated server) desteğini çekmiş ve oyunu Steamworks ile birleştirerek ekstra bir koruma sağlamıştı. Sonuç olarak: COD MW2’yi korsan olarak oynayanlar çoklu oyuncudan modundan mahrum kaldılar ve bozuk plak gibi tek kişilik modda başa sarıyorlar.

Muslukçu dostumuz Super Mario’nun da korsan ile başı dertte. Nintendo Wii’de en çok korsan indirilen oyun, 1.1 milyon ile New Super Mario Bros. Ve 5. sırada yine Super Mario ama bu sefer Mario Power Tennis. Nintendo Wii sahipleri, Mario, zelda ve Wii sports’dan başka bir oyun bilmiyorlar sanırım.

Gelelim günün bombasına: The Destructoid internet sitesinde bu haberi yazan yazar, haberin altına PS3 için rakam verilmemiş diye bir not eklemiş. Ben buradan The Destructoid yazarına rakam verebilirim “0”.

PS3’te henüz korsan oyun oynamaya imkan veren bir yol bulunamadı. Bu haberin yazarı, oyun dünyasından bihaber gözüküyor. PS3 için korsan  raporu belirtilmemiş diye not düşme ayrıntısını düşünebilen bir yazarın, PS3’te korsan da yok henüz demesi gerekirdi. PS3’te korsan olmadığını bilmeyen bir oyun yazarı… Yok daha neler…

2 Yorum

Bir cevap yazın