2009 Yılının En Çok Satan PC Oyunları

NPD Group 2009 yılının en çok satan PC oyunlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar tüm dünyada perakende oyun satışları göz önüne alınarak hazırlanmış. Steam, İmpulse  benzeri dijital platformlardan yapılan satışlar bu listeye dahil değil. Listeye bir bakalım pek süpriz yok.

1. The Sims 3 – Electronic Arts
2. World of Warcraft: Wrath of the Lich King – Blizzard
3. The Sims 2 Double Deluxe – Electronic Arts
4. World of Warcraft: Battle Chest – Blizzard
5. Call of Duty: Modern Warfare 2 – Infinity Ward/Activision
6. World of Warcraft – Blizzard
7. The Sims 3: World Adventures – Electronic Arts
8. Spore – Electronic Arts
9. Dragon Age: Origins – BioWare/EA
10. Empire: Total War – The Creative Assembly/Sega

Sims her zaman olduğu gibi yılı lider olarak kapatmış. Bakalım Sims PC’lerde ki başarısını konsollarda da devam ettirebilecek mi? EA, bu yıl içinde Sims’in konsol versiyonunu çıkartmayı planlıyor.

World of Warcraft cephesinde de bir süpriz yok. En çok oynanan ve sevilen MMORPG oyunu tartışmasız.

Call of Duty MW2 PC’de istediği yeri alamamış gibi gözüküyor. Konsol  oyunları arasında açık ara en çok satan oyun, PC’de ancak 5. sırada kendine yer bulmuş.

PC perakende oyun satışları 2009’da bir önceki yıla göre %23 daralarak 538 milyon dolar olmuş. Konsol perakande oyun satışları ise sadece %8 daralmış. Aslında bu rakamlar şaşırtıcı değil çünkü PC’de artık dijital satış popüler. Eğer bu rakamlara dijital satışlar katılsaydı, PC’de düşüş değil büyük ihtimal artış olduğunu görülürdü.

2 Yorum

  1. Vernoncougar

    Wow ıcın aylık 13€ gıbı bır aıdat vardı yanlıs hatırlamıyorsam,eger gercekten 1,5-2 mılyon wow oyuncusu varsa,blızzard’ın kazandıgı parayı tahmın edemıyorum!!!

  2. Ziyaretçi

    şu an wow un 11milyon civarı oyuncusu var, burdan hesaplarsak aylık hiç oyun satmasa sadece oynayanlardan yaklasık 150 milyon € kazanıyor, sadece blizzard bir çok ufak ülkeden daha fazla geliri var, birde sattıgı ek paketlerden kazandıgı paraları düşünürsek hesap iyice içinden cıkılamaz bir hal alacak

Bir cevap yazın