2009 Yılında Oyun PC’leri Tüm Konsol Satışlarını İkiye Katlamış

The PC Gaming Alliance, 2009 yılında PC oyun donanım pazarının Wii, Xbox 360, Playstation 3, Playstation 2 satışlarından iki kat daha fazla olduğunu açıkladı.

The PC Gaming Alliance Intel, AMD, Nvidia, Capcom, Dell, Epic Games gibi büyük şirketlerin bir araya gelerek kurduğu bir topluluktur. Bu topluluğun amacı, PC oyun pazarının durumunu ortaya koymak ve PC oyunculuğunun gelişmesi için yeni fikirler düşünmek.

Konsol PC

Her ne kadar şimdiye kadar PCGA’dan PC oyunculuğunu kurtarmak için sıra dışı bir öneri duymasak da TPGA’nın zaman zaman yayınladığı raporlar PC oyunculuğunun nerede olduğunu gösteriyor bizlere.

PCGA’nın yayınladığı son veri ise, oldukça ilginç bir gerçeği gözler önüne seriyor. PCGA’a göre, 2009 yılında PC oyun donanım pazarı miktar olarak Wii, Xbox 360, PS3 ve PS2 satışlarından iki kat daha fazla. Fakat PCGA’nın  raporda PC oyun donanım pazarı ile ne demek istediği tam olarak belirtilmemiş.

Ayrıca rapora göre, şu an dünya üzerinde harici ekran kartı bulunan tam 212.6 milyon oyun PC’si bulunuyor. Ve, bu rakamın 2014 yılında 322 milyona ulaşması bekleniyor.

Oyun PC’lerinin kıta olarak dağılımı ise şöyle: Asya %33, Kuzey Amerika ve Avrupa %24, geri kalan ülkelerde ise %21.5.

PCGA’nın yayınladığı rakamlar biraz muğlak olsa da PC oyun donanım pazarının sağlıklı gittiğini gösteriyor bizlere. Keşke bu sağlıklı pazar, PC oyun satışlarına da yansıyor olsaydı. İşte o zaman PC oyunculuğunun konsollara karşı sağlıklı bir büyüme içerisinde olduğunu söyleyebilirdik.

18 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  PC “oyunculuğu” = Son model ekran kartına 400 dolar bayılıp oyunlara sahip olmak için Torrent’te kuyruğa girmek veya “9880 Ultra Turbo GTFO model ekran kartın Crysis’te kaç FPS alıyo aağğbi” muhabbeti…

  Oyunlarımın %90’ını PC’de oynasam da şu PC oyunculuğu muhabbetine kılım arkadaş. O yüzden bir an önce sonunu görsek de yeni bir terminoloji geliştirsek. 🙂

 2. Ziyaretçi

  O zaman ne diyoruz,suck it on broo!pc rullaz.ehehehe.pcga kar etmek istiyorsa adam gibi projelerle gelsin,pc exclusive oyunlar görelim biraz,teşvik etsinler yapımcıları.helekine şu an bakarsak pcnin geleceği bağımsız yapımcılar ve dijital satışta,bunlara her türlü desteği vermeleri lazım.

  @1uğur

  hacı haklısın da sonu gelsin falan olmuyo öle.gelmesin ii böle.steam sağolsun 5 tane falan orj oyun (15$ üstü,diğerleri çerez zaten),alıyoruz yani de herşeyi alamayız tabi.olmuyür.

  • Uğur Yurtsever

   Elbette PC pazarının sonu anlamında söylemedim. Şu PC oyunculuğundan (artık ne anlama geliyorsa) bahsediyorum. Deniyor ya PC oyuncluluğunun  konsollara karşı büyümesi falan. Nedir yani savaşa mı gidiyoruz? 😀

   Son 10 yılda oynadığımız kaliteli PC “naive” oyunlara bakarsak bir elin parmağını geçmez. Total War serisi, bir iki shooter ve birkaç kaliteli MMO’dan başka pek bir şey sayamayız sanırım. Bu mu allah aşkına sağlıklı gelişme?

   PC oyun pazarının girdiği bu kısır döngüdeki tek pay sahibi kendini donanım gelişmelerinin kucağına atıp yapımcılardan hiçbir şey talep etmeden bilinçsizleşen PC “oyuncusu”. Zira son 10 yılda ne kadar orijinal oyun oynadıysak hepsinin konsol naive olmasını başka şekilde açıklayamayız.

   İşte birileri donanım satıyor, zengin oluyor. Biz de yazıyoruz. :ğ

 3. hakan

  bi de konsollar Pc leri öldürecek diye ahkam kesmedilermi ? dört çekirdekli, dört gb ramlı, directx11li ve 64bit işletim sistemli PC mi bırakıcam ve konsol alcam öylemi? sadece faremi bırakmak bile bir travma sebebi olur bende. Herkes ne beğeniyorsa onu kullansın. 

  • hakan

   ha bide monitörüm var onu söylemeyi unutmuşum. HD1080 Led le balayı yaşıyoruz şu sıralar :)) Ee ne var millet mobil elmalarınla sapkın ilişkiler yaşıyor biz bişi diyebiliyormuyuz. “ya anten problemi varmış bunlarda .. -sus ayfon alamayan ezik insan.. -ya ipedde usb yokmuş.. -sen steve den dahamı iyi bilcen..”. Cihazlar ufaldıkça, sahipleri yanlarında daha fazla zaman taşımaya başladılar. O zamanda takılan, giyilen ve binilen şeylerdeki gibi modada hakim olmaya başladı. Süslü bir kadının yanına gidin buluzunuz çirkinmiş deyin bakın nasıl çemkiriyo size. Bu iş de aynı hesap oldu. Napalım command prompt tan buralara kadar geldik. kaderde susmak da varmış, susuyoz işte…:).

 4. darkhellious1

  her ne olursa olsun 150dolara xbox satılıp(her şeyi oynatan) 400dolara fermi satın al.750wattlık power supply ee bide şimdi 6veya4gb ram lazım oda tamamda e işlemci evet onun içinde 1556soket anakart ve i5 işlemci ee nooldu bizim hesap? galiba şaştı o yüzden ne iyisi bir xbox veya ps3 artı hd tv.olay bitti.Ha şimdi kızıcaksınız ama bir gamer olarak pcyi ne kadar sevsemde çok pahalı bi donanım o yüzden şimdilik konsol gayet iyi:)

  • hakan

   150$ lık xbox üretiminin kaçıncı yılındaysa sende fermi o kadar yıllık olunca alırsın. Fermi şartta değil uygun daha neler var. fazladan yapabildikleride yanına kar kalır. Şaka tabi. Tekrarlıyorum herkes beğendiğini alsın.

 5. Ziyaretçi

  arkadaşlar hdtv ne kadar sanıyorsunuz siz ??

  uğur baboş haklısın hem de çok haklısın.adam haklı beyler.pc oyunculuğu rezil cidden.en güçlü kozlarımızdan olması gereken rpgler bile ne hale geldi.strateji desen paradox oyunları ve malum rts’ler (coh-sc2) dışında düzgün oyun yok,total war rtw den sonra sıvadı.e:tw’yi orj almıştım lanet ediyorum aldığıma,bu kadar düz oyun yapılmaz.

 6. Acayip

  Bence tek platform olmalı; nasıl ATI chip yapıp Asus, Saphhire vs firmalar Atinin chiplerini satıyorsa benzerini yapabilirler PC, Xbox ne PS nede Wii(gıcık oluyorum buna 😀 ) kominist bi yaklaşım oldu ama içinde kapitalisimde var!

  İsmide PlayBox Yada Xstation olabilir 😀 herneyse saat 00:30 olmuş daha fazla saçmalamadan herkes yatsın…

 7. Ziyaretçi

  uğur arkadaşım. pc oyunculuğunun anlamı şudur.  pc nin tüm o karmaşıklığını (donanım/yazılım) seven, elinde 10 çeşit konsoluda olsa, oyunları sadec pc de oynamak isteyen, pc nin bir oyun platformu olmadığını bilen, fakat çok yüksek bir meblayla toplanmış bir bilgisayarın konsollardan daha iyi perfonmans verdiğini bilen, bilgisayarın sadece oyun için olmadığını, yapabildiklerinin saymakla bitmeyeceğini bilen, cebindeki son kuruşuna kadar bilgisayarına yatırım yapan, konsollara değil, konsol fanatiklerine gıcığı olan, oyunların tüm platformlara çıkmasını isteyen, hacker/cracker gruplarını destekleyen 🙂 hakeden oyuna hakkını veren kişilerdir 🙂

  • Uğur Yurtsever

   Yanlış anlamayın ama bu tip tanımlar son 10 yıldır bana bir mizah ürünü gibi geliyor. Bence duygusal terminolojilere takılmayın bu kadar. Nasıl oyun oynamaktan hoşlanıyorsanız öyle devam edin.

   İlla bir şeylere kafa yoracaksanız, PlayStation 3’ün GeForce 3 ayarında bir grafik çipiyle nasıl en ufak yükleme ekranı olmadan God of War 3 gibi bir oyunu çalıştırdığını düşünün. Sonra elinizdeki son model Quad SLI makinenize bakıp son 10 yılda oynadığınız “PC naive” oyunların sayısının neden bir elin beş parmağını geçmediğini düşünün. Donanım firmalarının, yıllardır neredeyse hiç kullanılmayan teknolojilerle PC sahiplerinin üzerinden kazandığı paraları bir hesaplayın.

   Duygusallık güzeldir, insanlara inanacakları bir şey verir. Ancak fazlası da eğreti duruyor kabul etseniz de etmeseniz de. 

   Son 10 yılda oynadığımız en iyi PC “naive” RPG olan Dragon Age’in konsollarda çok çok daha fazla satmış oluşunu söylediğiniz hiçbir argümanla açıklayamıyorum. Hakeden oyuna hakkını veren mi? Yapmayın. 🙂

   Ben de PC’de oyun oynamayı seven bir insanım, neredeyse 20 yıldır. Ancak PC platformunu ve eski pc oyunlarını ne kadar seversem seveyim PC oyuncusu tabiri, oyunlardaki derinlikten ve yoğunluktan çok kaç fps alacağıyla ilgilenen; şu kadar voltajla bu kadar overclock yapmayı bir meziyet sayıp forumlarda imzasına sistemini yazan bir tüketim manyaklığından ibaret gibi geliyor bana.

   Sanırım önümüze konan rakamlar da bunu kanıtlıyor. Donanım satışları, konsol satışlarını katlıyor. Ama oyun satışlarına bakınca geride kalmaya başlayan bir PC pazarı. Çıkıp bir de hiç utanmadan PC’ye gelmeyen veya konsollaşan oyunlar için yapımcılara kızıyoruz. 🙂

 8. Ziyaretçi

  o kadar yüksek meblağlara da gerek yok.şu an ps3 evet belki bin-2bintl arasına gelebilir pc olarak ama xbox360 giriş seviyesi pc ayarında.ps2 ve xbox için de böyleydi.konsollar ne kadar sağlam çıkarsa çıksın 3-6aya pc yakalıyor,1 seneye fiyat/performans pc’si konsonlları yakalıyor.ow yeah.ama yapılması gereken donanım parçalarına konulan fiyatların denetlenmesi.nvidia’nın sadece ad değiştirip üstüne 50$ koyup kart sattığını da gördü bu gözler.tamam korsan çok büyük zarar veriyor olabilir ancak donanım üreticilerinin aç gözlülüğü ve bir denetleyici kurumun olmayışı da en az onun kadar zarar veriyor.denetleyicinin gerektiği durumlar için bkz gta4 sistem gereksinimleri.

 9. warlockt

  şimdi pc ile xbox kıyaslanamaz…ben 1 yıldır xbox360 dan aldığım zevki 5 yıldır pc den alamadım..pc yi savunanlar kinect ,move tarzı zımbırtılar çıkınca görücem sizii…

   

 10. Ziyaretçi

  @uğur dayamış döşemiş.ama uğur dayı tüm suçu oyunculara yüklememek lazım.donanım üreticilerinin (başta dev çakal nvidia) itinayla firmaların optimizasyon yapmasını engellemesi de çok önemli bir sebep.bir yıl donanım üretimi durdurulsa bak nasıl çalıştırıyor bizimkiler de ama yok bazı çakalların işine gelmiyor.nvidia haksızsın ****

 11. Ziyaretçi

  uğur arkadaşım yazımdaki ironiyi anlamadın sanırım. ben işin espirisindeyim tabiki. dediklerinin bir kısmında haklısın, ama bu demek değildirki her pc sahibi bahsettiğin gibi bir oyunda kaç fps alacağı ile ilgileniyor. ben işim gereği pc siz yaşayamam. ama oynadığım oyunların hepsini pcimde oynamayı seven, oyunların fps sine değil içeriğine bakan bildiğin dinazor oyunculardanım. dediğinde haklısın. artık eskisi gibi bir sanitariım yada resident evil 2 gibi oyunlar çıkmıyor. ama bunun suçlusu pc oyuncuları demiyeyim de  (sevmediğin için 🙂 kullanıcıları değiller. yorumlarının çoğunu takip eden birisi olarak, her nekadar bunu demek istemesende, insanlar öyle algılıyor. ama pc oyunlarının bu günkü halinin nedeni konsollardır. yapımcılar haklı olarak konsollara ağırlık veriyorlar sonuçta bu işten para kazanıyorlar. ama pc platformu üvey evlat muamelesi görüyor. ilklerin platformu artık üçüncü hatta dördüncü plana atılıyor. her yeni oyun ilk konsola çıkıyor. hatta pc platformunda var olmuş bir oyun, devam oyunlarını konsollara çıkartıp pc ye düşünmüyoruz diyorlar. tekrar diyorum. her nekadar anlatmaya çalıştığın şeyi anlatamasanda, insanlar seni yanlış anlamaya devam edeceklerdir.  senin bahsettiğin pc oyuncuları, yeni yetmelerdir. benim gibi eski dinazorlar inan senin gibi düşünüyorlar. ister inan ister inanma ama hayatımda oynadığım 3 boyutlu ilk oyunu konsolda, ps1 de, duke nukem – time to kill dir ve hala tadı damağımdadır.  pc sadece oyun platformu değildir. oyunlar konsollarda oynanır,  ama pc nin yeri ayrıdır. pc bir lükstür. yapabildikleri saymakla bitmez.

 12. Uğur Yurtsever

  Evet, mesajınızdaki ironiyi anlamadığım doğru. Siz de benim ilk mesajımdaki ironiyi anlamamışsınız ama. Sanırım biraz da bundan kaynaklandı. Tabii bu, söylediklerinize katılmıyorum anlamına gelmesin. 🙂

Bir cevap yazın