2007 HDD İncelemesi: Yüksek Kapasite Yüksek Başarımla Buluşabilecek Mi?

Tüketiciler Tanışın: Müzikler, Resimler, Videolar Ve Oyunlar

Microsoft Excel gibi ofis uygulamaları (ya da Office'in tamamı) çok fazla depolama alanı istemezler. Ortalama ofis uygulaması yaklaşık 600 MB alana ihtiyaç duyar. Ancak oyunlar, müzikler veya videolar için çok daha fazla kapasiteye gereksinim duyulur.

Microsoft Excel gibi ofis uygulamaları (ya da Office’in tamamı) çok fazla depolama alanı istemezler. Ortalama ofis uygulaması yaklaşık 600 MB alana ihtiyaç duyar. Ancak oyunlar, müzikler veya videolar için çok daha fazla kapasiteye gereksinim duyulur.

Eğer bilgisayarınızı çoğunlukla internette dolaşmak, e-postalarınıza bakmak veya ofis uygulamaları için kullanıyorsanız 10 veya 20 GB depolama alanı sizin için yeterli olacaktır. Windows XP 2 GB’den az alana kurulur ve yaklaşık aynı boyutlarda takas (swap) dosyasına ihtiyaç duyar.

Microsoft Office, geliştirme merkezi Visual Studio, grafik ve internet çözümleri için Adobe Creative Suite 2 veya CorelDraw Graphics Suite gibi uygulamalar birkaç gigabyte’a kurulabilirler. Winzip, WinRAR veya ACDSee gibi araçlardan ise söz edilmeye bile değmez; bunlar en fazla birkaç megabyte yere kurulabilirler. Görüldüğü gibi ofis bilgisayarınızda çok fazla depolama alanına ihtiyaç duymazsınız.

Ancak yeni oyunlar daha fazla kapasite isterler. Başarım nedenlerinden dolayı birkaç gigabyte büyüklüğünde oyun verisi genellikle sabit disk üzerine yüklenir. Ancak bir sürü oyun da yükleseniz yine 100 GB kapasiteye sahip bir disk sizin için yeterli olacaktır.

Pek çok kişi çokluortamın (multimedia) keyfini çıkardıktan sonra genellikle bu dosyaları silmek yerine bilgisayarlarında bırakırlar bu da kapasite açısından devamlı bir açlık doğurur. 192 kbit/s bit hızına sahip her bir MP3 dosyası dakika başına 1.5 MB depolama alanı gerektirir. Müzikseverlerin arşivleri kolayca 20 – 30 GB seviyelerine ulaşır. Sayısal fotoğraf konusunda da işler pek farklı sayılmaz: ortalama 6-9 megapiksel JPEG dosyası 2.5 MB yer kaplar. THG deney merkezinde bir yıl içinde çektiğimiz resimler 25 GB yer kaplıyor. Profesyonel fotoğrafçılar sıkıştırılmamış (raw) resimlerle çalışırlar ki her biri en az 10 MB yer kaplar.

Ancak en çok yer kaplayan sayısal videodur. Eğer DVDlerin tamamını sisteminizde tutmaktan hoşlanıyorsanız her bir film başına birkaç gigabyte depolama alanına ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Bu konuda gelecek de pek parlak değil: 25 GB kapasiteye sahip HD-DVD ve Blu-ray diskler hayatımıza girmeye başladı bile. Gelecekte filmleri sabit diskinizde saklama fikrini tekrar düşünmeye başlasanız iyi olur.

Bu arada pek çok kullanıcı artık gereksiz olan ve kullanmadıkları verileri silmeyi unuttukları için önemli ölçüde kapasite kaybı yaşıyor. Birkaç hafta sonra Windows XP’nin Disk Temizleme Aracı sizi sisteminizde bulunan kullanılmayan dosyalar konusunda uyarır ancak bu arada diğer HDD içeriğiniz unutulur. Eminiz ki şu anda bile kullanmadığınız uygulamalara ve dosyalara bir baksanız önemli ölçüde depolama alanı boşaltabilirsiniz.

1 Yorum

  1. programmedchaos

    ya bu segateler iyi hos da bu motor baglantisi cok ince bi kabloyla yapilmis

    diger markalarin cogunda bu saglam bakir kablolar kullaniliyor.

    bu yuzden ben sahsen segatelerin bu inc serit kablo kullanilan versionlarini pek kaliteli ve guvenilir gormuyorum

Bir cevap yazın