2007 HDD İncelemesi: Yüksek Kapasite Yüksek Başarımla Buluşabilecek Mi?

2007 HDD İncelemesi: Yüksek Kapasite Yüksek Başarımla Buluşabilecek Mi?

Dünya çapında masaüstü bilgisayarların büyük kısmının 30 ve 100 GB kapasiteler arasında bir diske sahip olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar bu kapasiteler ofis işleri için uygun olsa da sabit diskinizde saklamak istediğiniz videolar, müzikler ve resimler arttıkça gigabytelarınız kolayca tükenecektir. Bu yüzden yeni çokluortam bilgisayarları 250’den 400 GB’ye kadar varan kapasitelerle üretiliyorlar. Acaba sizin için de sabit disk güncelleme zamanı geldi mi?

Sık kullanılan bilgisayarlar için bu sorunun cevabı “kesinlikle evet” olmalı çünkü ek depolama alanı pek çok avantajdan sadece birisi. Nesilden nesile veri yoğunluğunda büyük ilerlemeler kaydedildi. İki üç yıl önce 160 GB disk alanı için üç plaka kullanılırken şimdi aynı kapasiteyi tek bir plakaya sığdırabiliyoruz. Avantajlar çok açık: sürücü daha az enerji tüketiyor, daha düşük gürültü seviyesiyle çalışıyor ve daha az ısı yayıyor, bunların hepsi sabit disklerin dayanıklılığı için çok önemli şeyler.

Başarım açısından bakıldığında ise yeni modeller artan depolama yoğunluğu ve gelişen kayıt teknolojileri sayesinde daha yüksek veri aktarım hızlarına ulaşabiliyorlar. Yakın zamanda günümüzün daha büyük kapasiteli ve hızlı sabit disklerini 15 yıl öncesinin diskleriyle karşılaştırdığımız ayrıntılı bir inceleme yayınlamıştık. Ulaştığımız sonuç sabit disklerin hala sistem bileşenleri içerisinde dar boğaz oluşturan en temel parça olduğuydu. Daha hızlı sürücüler açık bir şekilde bütün kullanıcıların rüyalarını süslüyor.

Ancak yüksek sabit disk başarımı için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Ayrıca daha yüksek kapasiteye sahip olan disklerin daha hızlı olduğunu düşünmek de yanlış. Hitachi DeskStar T7K500 modelini sadece 500 GB değil aynı zamanda 160 GB sürümüyle de satıyor. Seagate’in Barracuda 7200.10 modeli 80’le 750 GB arasında değişen kapasitelere sahip. Bu sürücüler en son kayıt teknolojilerini kullanıyorlar ve daha yüksek başarım sunuyorlar böylece ihtiyacınız olmayan kapasitelere fazladan para vermekten kurtuluyorsunuz.

Deneyimize katılan adaylarımızı üç ana başlık altında topladık:

Sistem HDDleri
Buradaki ana öncelik başarım. Eğer Windows dosyalarınızı ve geçici bilgilerinizi tutacak bir disk arıyorsanız bu modelleri tercih edebilirsiniz.

Her İşe Gelen Sürücüler
Ortalama kapasiteye sahip ve uygun fiyatlı bir disk mi arıyorsunuz? Aradığınız modeli bu başlık altında bulabilirsiniz. 2007 yılının başları için bu kategori en iyi fiyat/başarım ve fiyat/kapasite özelliklerine sahip ürünleri barındırıyor.

Depolama Devleri
Daha fazla, daha fazla depolama!

Yükseltme İçin Sabit Diskler
Yukarıda saydığımız seçeneklerin hepsi Seri Ata arayüzüne sahip ancak iki yıldan eski bilgisayarlarda bu arayüz bulunmayabiliyor. Bu yüzden UltraATA arayüzüne sahip bir modeli de listemize ekledik.

1 Yorum

  1. programmedchaos

    ya bu segateler iyi hos da bu motor baglantisi cok ince bi kabloyla yapilmis

    diger markalarin cogunda bu saglam bakir kablolar kullaniliyor.

    bu yuzden ben sahsen segatelerin bu inc serit kablo kullanilan versionlarini pek kaliteli ve guvenilir gormuyorum

Bir cevap yazın