2006’nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 2

2006'nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 2

Nedir:

Dikey Kayıt Teknolojisini (PMR) kullanan yüksek kapasiteli sabit disk.

Neden Seçtik:

Yığın depolama konusu ve özellikle de sabit diskler belki de teknoloji dünyasında son kullanıcıyı yeterince tatmin etmeyen en önemli parçalardır. Kullanıcıların hiç beklemedikleri kadar kısa br sürede sabit disklerini doldurmaları alışıldık bir olgu haline geldi. Son 10 yıl içinde sabit disk üreticilerinin her bir ya da iki yılda bir günümüz teknolojisiyle disklerin en yüksek kapasite sınırlarına erişildiğini belirten açıklamalarını dinleyip duruyoruz. Henüz o noktaya ulaşmadık ve PMR geleneksel sabit disklerin ömrünü birkaç yıl daha uzattı.

PMR sürücüler için 2006 yılı ilk önemli yıldı (bu yıl 5 milyonun üzerinde sürücünün satıldığını öğrendik). Bu yüzden listemize oy birliğiyle almaya karar verdik. Ancak hangi sürücüyü listeye eklemeliydik? En etkileyicisi yakın zamanda duyurulan Fujitsu’nun 300 GB (!) kapasiteli 2.5″ dizüstü sabit diskiydi fakat bu ürün 2007’nin birinci çeyreğinde pazara çıkacak. İkinci sırada Toshiba’nın 200 GB kapasiteli 2.5″ sürücüsü geliyordu fakat biz şu anki depolama gereksinimlerini daha iyi yansıttığı için Seagate’in Nisan ayında duyurduğu 750 GB’lik Barracuda diskini listeye almaya karar verdik.

2006'nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 2

Bilgisayar oyunları artık gigabytelarca yer kaplıyor, film veya müzik meraklıları onlarca saatlik video ve müzik CD’lerini ya da DVD’lerini sabit disklerine kopyalıyorlar. Aynı disk üzerinden Doom 3 oynamak, sevdiğimiz filmleri seyretmek ve pek çok müzik albümüne anında ulaşmak hepimizi heyecanlandırıyor. Video ve müzik hayatımızda gittikçe daha önemli bir yer kaplarken HD biçimi sayesinde en büyük disklerin kapasiteleri bile yetersiz kalabiliyor.

Sizin İçin Ne Anlama Geliyor:

Dikey kayıt teknolojisinin yaygınlaşması bilgisayara ya da üzerinde sabit disk taşıyan herhangi bir ürüne sahip olanları doğrudan etkiliyor. Her ne kadar şu anda pek çok kişi için 750 GB disk alanı gereksiz gibi görünse de bu hızda büyüyen dosya biçimleri yakında bu kapasiteleri bile yetersiz hale getirecek. Teknik açıdan 750 GB o kadar da fazla değil, içine sadece 15 tane Blu-ray disk sığabiliyor.

2007 İçin Tahminler:

2007 yılında daha büyük kapasitelere sahip disklerin çıkacağından eminiz. Bir Terabyte sırının aşılması büyük ihtimal ancak bu durum Hitachi, Toshiba ve Western Digital gibi üreticilerin Seagate üzerindeki baskıyı artırmak isteyip istemedikleriyle alakalı. Eğer biraz rekabet ortamı oluşursa Seagate’in 1 TB sabit diskini çıkarabileceğini biliyoruz. 2007 yılında melez (hybrid) olarak adlandırılan yeni bir tür sabit diskler hayatımıza girmeye başlayacak. Melez diskler flaş belleklerle sabit disk teknolojisini birleştiriyor bu sayede sadece başarım artışları değil aynı zamanda daha düşük güç tüketimi de hedefleniyor. Ayrıca ilk başlarda pahalı olsa da özellikle dizüstü bilgisayarlar için 32 veya 64 GB kapasiteli sadece flaş bellek kullanan sabit disklerin pazara sürülmesi de büyük bir olasılık.

Bir cevap yazın