2006’nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 1

Netgear SPH101

Netgear SPH101

Nedir:

Skype VoIP IM destekleyen bir kablosuz telefon.

Neden Seçtik:

Aradan on yıl geçtikten sonra ilk Skype destekli telefonu kim yapmıştı sorusunun cevabını arayanlar için bunu bir kenara not ettiğimiz için mutluyuz, geçtiğimiz sene ilk kameralı telefonu kim yapmıştı sorusunun cevabı çok aranmıştı (bu yazıya bakabilirsiniz). Skype Wi-Fi telefonların veya benzerlerinin gelecekte ev telefonlarımızın kullanım tarzını değiştireceğinden son derece eminiz. Bunu görmek için çok yetenekli olmanıza gerek yok. Aynı ev telefonu gibi çalışan bir sistemle arkadaşlarınızı bedava arayabildiğinizi ve normal telefonlarla da çok ucuza konuşabildiğinizi düşünmeniz kafanızda ışık çaktırmaya yeter. Bu ürün telefon üretici firmaları benzer modeller çıkarmaya teşvik etmekle kalmayacak aynı zamanda telefon hizmeti sağlayan şirketlerin de ciddi değişiklikler yapmasına neden olacak. En azından temel haberleşme hizmetleri günümüze göre çok daha ucuz olacak fakat daha karmaşık veri aktarımları için yine para ödemeye devam edeceğiz.

Bildiğimiz kadarıyla Netgear’ın SPH101’i pazardaki ne ilk Wi-Fi telefon (bir ürünün duyurulmasıyla satın alınabilir olmasını karıştırmayın) ne de düşünebileceğiniz en iyi Skype telefonu. Netgear, benzer ürünler üreten rakipleri Accton ve SMC’den sonra bu ürünü pazara çıkardı. Ancak Ocak ayında CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) yapılan büyük tanıtımlardan sonra Netgear telefonu Ekim ayı içinde çıkardı ve piyasada bulunan ya da birkaç ay içerisinde çıkacak olan ürünler arasında kendine önemli bir yer edindi.

Netgear SPH101

Bu ürünün sevdiğimiz yanı kendi kendine yetebiliyor olması yani kullanırken yakında bir yerde açık bilgisayar olması gerekmiyor. Güzel bir arayüzle ve pek çok seçenekle birlikte geliyor. Diğer Wi-Fi (Accton/SMC) telefonlarla karşılaştırıldığında çok daha iyi pil ömrü sunuyor. Cızırtılı hoparlörü ve yazılı mesajlaşmanın olmaması gibi SPH101’in eksik yönleri de var ancak bu ürünün diğer üreticilere örnek olabilecek en temel model olduğunu düşünüyoruz.

Sizin İçin Ne Anlama Geliyor:

VoIP insanları kendine çekiyor; kullanıcılar temel haberleşme gereksinimlerini şimdilik daha az güvenilir bir hizmet olsa da daha ucuza yapabilmek için bu teknolojiyi tercih ediyorlar. Ancak VoIP olgunlaştıkça daha karmaşık aygıtlar çıkacak ve acil hizmet numaralarını (itfaiye, polis) arayabilmek gibi özellikleri destekleyecekler. Eminiz ki ileride bu tür telefonları satın almak için pek çok nedeniniz olacak.

2007 İçin Tahminler:

Bu alanda rekabete girecek yeni üreticiler ve fiyatların düşmesini sağlayacak yeni modeller beklemek yanlış olmaz. Hatta 100 $ civarında fiyatlarla (SPH şu anda 230$ civarında fiyata sahip) SPH101’e benzer veya onu geçen modeller görürsek şaşırmayız.

Bir cevap yazın