2006’nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 1

Bu yazıyı tamamen kendi fikirlerimize göre hazırladık, okuyucular arasında bir anket yapmak gibi nesnel sonuçlar için çaba harcamadık. Ancak listemize giren ürünler veya olaylar yazının başlığından da anlaşılacağı gibi 2006 yılında duyurulduklarında ciddi bir etki yaratmıştı ve bunlar 2007 yılında da pek çok açıdan hayatımızı etkilemeye devam edecek.

Bu listenin bir ödül töreni gibi algılanmasını amaçlamadık. Amacımız geride bıraktığımız yıl içerisinde olan önemli olayları sizlere hatırlatmak. Yıl boyunca yazılarımızda kişisel yorumlara mümkün olduğunca az yer verdik ve hep nesnel gerçekleri dile getirmeye çalıştık bu yazıda da donanım endüstrisini ilgi çekici ve eğlenceli hale getiren ürünleri ve olayları bir kez daha hatırlatmak istedik.

Bu yılın Ocak ayından beri yüzlerce makale, haber ve duyuruya yer verdik. Bu durum 2006 yılında pek çok ilginç ürünün pazara çıktığının veya olayın yaşandığının bir göstergesidir. İş en önemli onu seçemeye geldiğinde gerçekten bizi etkileyen bazı ürünleri elemek zorunda kaldık; Slingbox, Gateway’in HD ekranları, Nokia’nın sabit disk telefonu N91, RIM’in Blackberry Pearl’ü, IBM’in Power mimarisi (üç yeni nesil oyun konsolunda kendini göstermesi), Dell’in fantastik XPS M2010 taşınabilir bilgisayarı ve Playstation 3 (kusura bakmayın beyler).

Eğer sizin için önemli olan bir ürün listede yoksa bunu kişisel olarak algılamayın. Belirtmek istediğiniz ve diğer okuyucularla paylaşmak istediğiniz olay veya ürünler varsa forum tartışmamızda bunları dile getirebilirsiniz.

Bu listeyi oluştururken iki önemli şeyi aklımızdan çıkarmadık.

İlki, duyuruların çıkmış veya bu yıl içerisinde çıkacak ve kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilecek ürünlere atıfta bulunmasına dikkat ettik. Örneğin, AMD’nin ATI ile birleşmesi veya yeni duyurulan AMD 65 nm işlemciler henüz pazar üzerinde yeterince önemli bir etki yaratmadılar.

İkinci olarak, duyurunun veya ürünün gelecek vaat eden tamamen yeni bir ürün sınıfı oluşturmasına veya hazırda var olan ve yoğun şekilde kullanılan bir şey olmasına dikkat ettik.

Artık sıralamaya geçebiliriz…

Bir cevap yazın