2003 Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC): Fotoğraflarla Bir Gün

2003 Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC): Fotoğraflarla Bir Gün

Her konferansın dile getirilebilecek olumlu ve olumsuz yönleri vardır. THG editörleriniz de bıkmadan usanmadan hayatlarının büyük bölümünü sizi bu etkinliklerden haberdar edebilmeye harcıyorlar. Bu kadar etkinlik arasında pirinci taşından ayıklayıp hangi konferansın önemli olduğunu belirleyebilmek çok önemli. Bu etkinlikler gerçekten çok yoğun geçiyor, öyle ki çoğu zaman insanlarla konuşmak için yeterli zaman kalmıyor. Kartvizit değiş tokuşu yapıp, daha sonra konuşmak üzere sözleşiyorsunuz, çünkü yoğunluktan dolayı bir yerde çok zaman geçirmenin mümkünatı yok. Bu durum da sadece GDC’ye özgü değil.

GDC bir yerel ağ partisini andırıyor, ne de olsa şu ana kadar katıldığımız en sosyal etkinlik. Herkes zamanının büyük bölümünde ne üzerinde çalıştıklarından ya da ne geliştirdiklerinden bahsediyor. Sohbetlerin büyük bölümü oyunların geliştirilmesi ve bu esnada ne gibi teknolojilerin kullanıldığı üzerine. Oyun ve Eğlence Rehberi yazısını hazırladığımdan beri oyun sektörünün nabzını hiç bu kadar tutmamıştım. Modern oyunlarda kullanılan teknolojilerin çokluğu da sarsıcı boyutlarda. GDC’de her şey için bir araç gereç mevcut ve geliştirici kitlesi de standlarda hazır ve nazır bekliyor.

ATi ve Nvidia’nın tanıtımlarını konu alan ilk GDC raporumuzda da belirttiğimiz gibi, donanım teknolojileri cephesinde DirectX 9 ve ek araçları hayli revaçta. Bu araçlar ve teknolojiler yeni nesil oyunlarda yer alabilmek için kıyasıya bir rekabet içindeler.

GDC’nin nispeten düşük temposu bilgi alışverişinin öne çıktığı müstesna bir deneyim sağlıyor. Şimdi de GDC’de nelerle karşılaştığımıza bir göz atalım.

Bir cevap yazın