200 Dolar Civarı Üç P55 Anakart İncelendi

LGA 1156’yı bekleyenler için söyleyebileceğimiz en olumlu şey, LGA 1366 çözümlerinden ortalama 100 Dolar kadar daha ucuz olmaları. Yeni soket ve P55 yongasetiyle beraber çok daha ucuz Nehalem tabanlı sistemler toplanabiliyor. Orta düzeyde birkaç dolarlık farklar bile oldukça önemli. Zira üreticiler bir anakart modelinden binlerce üretiyorlar ve bu gerçeği göz önünde bulundurduğunuz zaman ayrıntılara biraz daha dikkatli bakmanız gerektiğini anlarsınız.

200 Dolar Civarı Üç P55 Anakart İncelendi

Bundan yaklaşık bir ay önce yayınladığımız uygun fiyatlı P55 anakartlar incelememizi hatırlıyor olmalısınız. Oradaki anakartlara baktığımız zaman bir X58 satın almanızı biraz lüks kılacak kadar yeterli sayıda özellik ve arayüzlerle beraber geldiklerini söyleyebiliriz. Bugünkü incelememizde yer alan anakartlar aslında biraz allanmış pullanmış P55 anakartlardan daha fazlası değiller. Öte yandan bol özelliklere ve daha yüksek hızaşırtma potansiyeline sahip olmak isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

X58 yongasetli anakartların gereksiz olduğunu söylemeye çalışmıyoruz. P55 anakartların ikinci ekran kartı yuvasının hatları eksik. Duruma göre ya x4 ya da x8 kiplerinde çalışıyor. Eğer iki orta sınıf ekran kartını CrossFire ya da SLI yapılandırmasıyla çalıştıracaksanız her iki karttan da tam verim alabilirsiniz ancak örneğin iki tane HD 5870 ekran kartını birleştirecekseniz darboğaz sebebiyle başarım iki katına çıkmayabilir. X58 ve eski X38/X48 yongasetli anakartların her iki PCI Express x16 yuvası da tam x16 hatlıdır.

4 Yorum

 1. şakir

  makalenizde gigabyte P55-UD4P test etmişiniz ama ülkemizde malesef bu modeli satan yok. Ülkemizde gigabyte P55-UD4 satılıyor. Aralarındaki fark sadece ses kartının çipseti.

  Zoruma giden şey iyi olduğunu söylediğiniz kart eden türkeyede satılmıyor da diğeri satılıyor.

  saygılar. Kolaylıklar dilerim.

  • Salih Güler

   Ses yongasının farklı olmasının anakartın artı yönlerini etkileyeceğini zannetmiyorum. O yüzden içiniz rahat olsun. UD4 için de aynı şeyleri söylememiz mümkün.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu inceleme THG’nin merkez sitesinden alınmıştır. Gigabyte P55-UD4 yerine P55-UD4P’nin olması bu yüzden. Aslına bakarsanı THGTR’de yayınladığımız yazıların bir kısmı ürünler Türkiye’ye gelmeden önce çıkmış oluyor. Bu sayede Türkiye’de oturan bilişim meraklıları ürünlerin Türkiye’ye gelmesini beklemeden incelemesini okuyabiliyorlar.

   İki model arasındaki fark sadece ses yongası değil. UD4 olan modelin bir Gigabit ağ denetleyicisi de eksik. Ancak bu farklar performans açısından herhangi bir değişiklik oluşturacak cinsten değil. Yani P55-UD4’ü de gönüş rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 2. mazbut

  MSI’nin bios güncellemelerinden sonra gd65 anakartım çok verimli çalışmaya başladı. Hem OC Genie açık hem kapalı iyileşmeler oldu. Sadece OC tuşuna basarak Corei7 860 @ 3.6ghz Mushkin RAM lerimde 1960 mhzi görüyor. Öncesinde OC GEnie’de RAM çarpanlarında sorun oluşuyordu.

Bir cevap yazın