200$ Altı PCI Express Ekran Kartı Gösterisi

Üç silahşorlar...

Üç silahşorlar…

ÇN: Bu yazıda geçen fiyatlar yurtdışı için geçerlidir.

3B hızlandırıcılar söz konusu olduğunda herkesin genel olarak kabul ettiği bir şey vardır: fiyat ve başarım 200 $ civarından en uygun seviyeye gelir. Bu kabul büyük ihtimalle o dönemin yüksek başarımlı GeForce 2 GS ekran kartının kırpılmış bir sürümü olan GeForce 2 MX gibi ilk “bütçe” ekran kartlarının çıkmasıyla başladı. O zamandan beri de GeForce 4Ti 4200, Radeon 9500 PRO ve GeForce 6600 GT gibi kartlarla gelenek bozulmadan devam ettirildi.

Bu listeye en son eklememiz gereken kartlardan birisi de Nvidia GeForce 7600 GT. Çıktığında kendi seviyesindeki rakipleri (ATI Radeon X1600 XT) geride bırakarak utandırmıştı. 7600 GT uzunca bir süre yenilmezliğini sürdürdü ta ki iki şey olana kadar: ATI’nin Radeon X1800 GTO’yu çıkarması ve Radeon X850 XT’nin fiyatında indirim yapması.

Artık bu üç rakip de sihirli 200 $ değerinin altındalar ve forumlarda hangisinin en iyi olduğu konusunda hararetli tartışmalar devam ediyor. Biz de bu üçlüyü bir araya getiren ve keskinliği yumuşatma, HDR ışıklandırma ve yüksek çözünürlük gibi ayarlarla kartları sınırlarının sonuna kadar zorlayan deneyler yapmaya karar verdik. Hedefimiz tabi ki hangi kartın en iyi olduğuna karar vermek.

Bir cevap yazın