2 TB Samsung EcoGreen 180 Dolar

Samsung’un çevre dostu sabit disk serisi EcoGreen 2 TB kapasiteye ulaştı. Model adı EcoGreen F3EG olan 3.5″ masaüstü sabit diski her biri 500 GB’lık dört adet veri plakasından oluşuyor. Bir de 1.5 GB’lık sürümü var.

Bu sabit diskler 16 veya 32 MB önbellek, 300 MB/s SATA ve NCQ desteğiyle beraber geliyorlar ki bu özellikler tüm modern sabit disklerde var. Samsung diskin başarımından ve devir hızından bahsetmiyor fakat biz aynen Seagate Barracuda LP ve Caviar Green adlı diğer tasarruflu sabit disklerde olduğu gibi 7200’den daha düşük bir hızda döndüğünü düşünüyoruz. Çünkü sabit diskler yarı mekanik oldukları için güç tasarrufu ancak böyle sağlanabiliyor.

Samsung EcoGreen F3EG

Samsung EcoGreen F3EG

Ne kadar bir tasarruftan söz ediyoruz? Samsung, F3EG serisinin boşta “rakip sabit disklerden” %40 ve yükte ise %10 daha az güç harcadığını ileri sürüyor. Güneş enerjisiyle çalışan PC sistemleri kurmak isteyenlere duyurulur.

Avrupa birliğinde fiyatı 180 Dolarmış ancak Türkiye’de de aynı fiyattan satılacağını tahmin ediyoruz. Samsung Ecogreen F3EG şu an satışta.

Bir cevap yazın