2. El Ürünleri İnternetten Satma Rehberi

Tatil için ekstra paraya mı ihtiyacınız var? Ya da çok fazla para vermeden yeni modele mi geçmek istiyorsunuz? Tavsiyelerimize bir göz atın.

Kullanmış olduğunuz ürünleri internet üzerinden satma rehberine hoş geldiniz. İlk tavsiyemiz ne olacak diye merak edenlere hemen hızlıca söyleyelim; fiyat araştırması. Bu tarz ikinci el ürünlerin satıldığı internet siteleri üzerinden sizin satmaya çalıştığınız ürünün aynısı satan kişilerin belirledikleri fiyatlara bakın. Açık arttırma tarzı satışlarda da ürünlerin satıldığı fiyatları öğrenmeye çalışın. Böylelikle ürünün ne gibi bir fiyattan satılacağına dair kafanızda daha net bir fikir oluşacaktır.

Şunu unutmayın, aynı ürün farklı siteler üzerinde farklı fiyatlara satılabilir. Yapılması gereken, sizin ürününüzle aynı kaliteli ürünler için mümkün olduğunca fazla siteye göz atmak ve daha kesin bir fiyat aralığı oluşturmak.

Ürün Yaşam Döngüsü

Diğer bir tavsiyemiz ise yaşam çemberinin son evrelerine gelmiş ürünleri satın almaktan kaçınmanız. Yaşam çemberinin ne olduğunu bilmeyenler için şöyle örneklendirebiliriz sanırım, bir ürünün yenisi çıkmadan önceki süreyi düşünün. Google’da yapacağınız ufak çaplı bir arama ile ürünlerin yeni sürümlerinin ne zaman çıkacağını kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer birkaç ay sonra yeni seri çıkacaksa, beklemek mantıklı olabilir. Bazı ürünlerin yaşam çemberlerinin ne zaman sona ereceğini tahmin etmek ise çok daha zor.

Yeni ürünlerin ne zaman çıkacağını bilmek demek elinizdeki ürünü ne zaman satacağınız ya da ne kadar daha kullanacağınıza kolaylıkla karar vermek demek. Örneğin, dizüstü bilgisayarların yeni modelleri oldukça hızlı piyasaya sürülüyor. Eğer garantisi bitmeden elinizdeki dizüstünü satıp daha iyi bir modele geçerseniz, sürekli garanti kapsamındaki makineleri kullanma şansınız olur. Fakat eğer iyi bir dijital SLR kameranız ya da kaliteli bir GPS biriminiz varsa, bu ürünlerin yeni modellerinin çıkması daha uzun sürebiliyor. Böyle ürünleri elde tutmak daha mantıklı.

Bir cevap yazın