19" LCD Ekranlar: Bahar 2006 Koleksiyonu

Tasarım

Plastik kabuk bir buçuk yıl önce denediğimiz FP71V+’dan beri değişmemiş! Artık yaşını gösteriyor demek bile az olur. Yine de bunun fiyatları düşük tutmak açısından iyi bir taktik olduğunu söyleyebiliriz. Plastik her zaman olduğu gibi hiç çekici değil. Fark edilir tek değişiklik açma düğmesinin mavi ışığı artık film izlerken sizi kör etmiyor. Bu çabayı takdir ediyoruz.

Ergonomi

Yine bu ekranın ergonomik olduğu pek söylenemez. Sadece yeterli sınırlar içinde eğiklik ayarı sunuyor. OSD (ekran üzeri yazılar) pek okunmuyor.

Bağlantılar ve Donatılar

Ürün dahili dönüştürücü ve VGA/DVI bağlantı özelliği sunuyor. İki adet dahili hoparlör var fakat her zaman olduğu gibi sadece şekil olsun diye oradalar.

BenQ FP91V+: Yüksek Renk

BenQ FP91V+’nın renk yaratımlaması NEC 90GX2’ninkine çok yakın. LCD’lerin koyu renklerde yaşadığı kronik zorluklar burada da kendini gösteriyor.

Tasarım

Filtre, sonucu belirlemekte önemli bir katkıya sahip. Güzel ve doymuş renkler göz için yeterli başarımı sağlıyor ancak yaratımlamanın (rendering) gerçeğe pek sadık kaldığını söyleyemeyiz.

Siyah nokta Beyaz nokta Zıtlık (Contrast)
0.58 301 519: 1

Filtre işe yarıyor ancak ayar aletini aldatamazsınız. Gözle bakıldığında zıtlık oranı yüksek gibi geliyor ancak aslında siyah seviyesi çok yüksek. Parlaklık da normalden fazla.

Tasarım

En iyi ayara %81 parlaklık değerinde ulaşılıyor, bu da aşağı yukarı ölçtüğümüz en yüksek zıtlık değeriyle uyumlu.

Ekranın renk gamı standardın biraz dışında. Sizin de gördüğünüz gibi renk aralığı yeşil tarafına biraz kayarken kırmızılar standarttan biraz daha kısa kalmış.

Tasarım

Bir cevap yazın