17" LCD’ler Karşılaştırması: Ağır Sıkletler Ringde (Bölüm II)

17" LCD'ler Karşılaştırması: Ağır Sıkletler Ringde (Bölüm II)

Bir LCD monitör denemeniz yeterli; hemen bağımlısı oluyorsunuz – artık CRT (Cathode Ray Tube) monitörlere dönmek istemiyorsunuz. Yeni sıvı kristal monitörlerde metin karakterleri daha keskin ve daha net, görüntülerde deformasyon yok, konfigürasyon ve kullanım kolaylıkları da artmış. Geometri, moiré vb. ayarları ile ilgili problemler de ortadan kalkmış. Görüntü net ve 5 saniyede ekrana tam oturuyor; otomatik ayar özelliğini çalıştırmak isterseniz, o da aynı ölçüde kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor. Monitörlerin görünümü daha şık, daha az yer kaplıyorlar (hatta duvara bile asabileceğiniz durumdalar) ve – kesin bir ifadeyle – daha çevre dostular: 3 kat daha az enerji harcıyorlar.

Doğrulanamayan Eleştiriler

LCD monitör kullanıyorsanız, bu teknoloji ile ilgili eleştiriler de gündeminize gelir. Eleştirilen ilk nokta sıvı kristalin uzun tepki süresidir. Gerçekte ise, başlangıçta bu durumu biraz rahatsız edici bulabilirsiniz ama kısa sürede alışırsınız ve sıkı bir Quake oyuncusu olansız bile unutursunuz. Artık piyasadaki çoğu LCD monitörün tepki süresi yeterince iyi. Görüntüde gecikme hala hissedilebiliyor ve daha kısa tepki süreli monitörleri test etmek için sabırsızlanıyoruz ancak son yıllardaki ilerleme fazlasıyla tatmin edici.

İkinci kusur olarak LCD’nin kontrast oranının CRT monitörlerden düşük olması gösterilir. Bu doğru, ancak gerçekte ekrandaki görüntülerin kalitesini etkilemez. Parlaklık seviyeleri geçen senekine oranla daha yüksek ve çoğu kişi oyunlardaki sabit görüntülerin LCD’de CRT monitördekinden daha iyi göründüğünü söyler.

Bir cevap yazın