16:10 Geniş Ekran Dizüstü Bilgisayarlara Elveda Deyin

Bilgisayarlarımızın birçoğu halen 4:3 LCD ekranları kullanırken, endüstri geniş ekran olarak tabir ettiğimiz 16:10 standardını eskitmeye hazırlanıyor.

HDTV’lerin hepsi 16:9 ama bu şu an yalnızca film izleyince faydasını gösteren bir biçim. Web sayfaları gibi bilgisayar uygulamalarında 16:10’un genişliği ve boyu son derece tatmin edici. Neden daha basık bir ekranla çalışma ihtiyacı duyalım ki?

Bununla beraber bilgisayar dünyası 16:10 ekranları bir kenara atıp 16:9 sürümlerini hazırlayıp piyasaya sürmeye başladı bile. Bu ayın başlarında Dell, Studio 15 dizüstü bilgisayarını 1366×768 çözünürlüklü 16:9 biçimli bir ekranla güncelledi. Hatta HP’nin bile en yeni dizüstü bilgisayarları 16:9 biçimini kullanıyor.

Digitimes’ın raporu Dell ve HP’nin stok eritmek amacıyla 16:10 dizüstü bilgisayarların fiyatlarını düşüreceğini ve onların yerine daha pahalı 16:9 modelleri koyacağını öngörüyor. Fiyat düşüşleri bu mevsimden son bahar sezonuna değin sürecekmiş.

Aslında bu uygun fiyatlı bir geniş ekran dizüstü sahibi olmak için güzel bir fırsat. Benzer fiyat indirimleri diğer firmalardan da gelebilir. Yazın bilgisayar fiyatlarını dikkatle takip etseniz iyi olur.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın