15 Yıllık Intel İşlemcilerden Bir Resim

Eminim aranızda Intel’in, bir zamanlar soket yapısına sahip işlemciler tasarladığını bilmeyenler vardır. Evet, aslında o işlemcilerin de bugünkü işlemcilerden pek farkı yoktu ama işlemcinin yuvası soket üstünde bulunuyordu.

Bugün bellek kontolcüsünü, grafik işlemcisini tek silikonda toplayan CPU tasarımlarına alışmış teknoloji meraklıları için, eski işlemciler oldukça garip görünüyor olmalı.

Resime bir göz atın belki kullandığınız bir işlemciyi fark edebilirsiniz.

Intel İşlemciler

Aslında ben şu sağ taraftaki üzerinde pasif soğutucu bulunan işlemcilerden birini kullanma şansı bulmuştum, tamam belki kullanmadım aynısını ama en azından benziyor. O zamanlar kimin aklına gelirdi, işlemcileri soğutmak için yarım kilo ağırlığında, üzerinde birden fazla ısı borusu bulunan soğutucular kullanacağımız?…

Merak ediyorum, resimdeki eski işlemcilerden bir tanesini yerde görsem üşenip yerden alır mıyım? Ne demişler “eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağarmış”. Eskiye rağbet yok belki ama geçmiş günleri hatırlamak da güzel oluyor.

9 Yorum

 1. Tesla.tr

  Ben de intelin “garip” slot celeron işlemcilerinden kullanmıştım. Anakarta bakınca bol mktarda ram yuvası olan, işlemci takılmayan bir anakart gibi dururdu. Neden böyle bir yapı kullanmışlardı bilmem. Slot çeviriciler arızalanıp dururdu, yerine oturmazdı.

 2. crashmania

  Toplayıp kullandığım sistemlerim arasında “efsane” olarak adlandırdıgım sistemimin işlemci tipiydi bu slot işlemci. gigabyte bx2000+ üzerine Pentium III 800, ramlerde 256×4 olarak takılıydı. tnt 2 , arındanda gforce2 görmüştü. Elimden çıkarmakla en büyük hatayı yaptığım sistemdi. Bu başlık yine duygulandırdı beni 🙂

 3. aslan

  Bende mmx 166 vardı gerçi bilgisayarcı bunu overlock yapıp 233 diye satmıştı bana. O vesileyle overlock nedir öğrenmiş oldum tabii bu bilgisayarcılardan yediğim ilk (ve son ) kazıktı. 80486 DX-100 işlemciye sahip uzay mekiği gibi bir kasa görmüştüm zamanında 3500 dolara almıştı bir tanıdığım. içi ramle doluydu ve radyo kartı hatta tv kartı bile vardı içinde. açılıyormuş bilgisayar ama hiç göremedim.

 4. Ziyaretçi

  Abit Bh-6 ve intel i740 8mb ekrankartı ile 64mb ram e sahip ilk bilgisayarımı senesinde almıştım ve o zamanın müthiş oyunlarından biri olan NFS III oyununu oynamak için can atıyorduk kardeşlerimle beraber. Hiç unutmam yazıcıoğlundaki bilgisayarcı abimiz bize NFS için “yüksek teknoloji” bilgisayar gerekiyor demişti ve bize de ona göre bilgisayar toplamıştık :)….Ayrıca 6,4 gb lık harddiske 2 tane vcd film kopyalayıp izlediğimizi arkadaşlara anlatarak havamızı atmayı da unutmuyorduk…

 5. mazbut

  Pentium 166 benim de ilk işlemcimdi. Yanlış hatırlamıyorsam 16mb RAM üzerine 16mb daha takmıştım. 1milyon 100 bin lirayı bulmuştu escort marka. O zamanlar kar marjlarını düşünemiyorum bile. Kim bilir ne kadar çok para verdik.

 6. sefa

  ha ha babamın dükandaki masaüstu bilgisayar pentium 4 kulanıyordu o zaman ona 4.500-5.000 milyardı 5 yıl dayandı dükanda tozlu yerler de duruyor çalısyo ama 2-3 program açınça mavi ekran veriyodu markası casper dı sonra tosiba aldık 1.100-1.300 aldık 11 ay boyunca kulandık sonra hdd si giti servise giti birdaha aynısnı yaptı birdaha servise giti duzeldi cpu su i3-200 serisiydı sorularınızı bekliyorum

Bir cevap yazın