15 Kasa İncelemede

Ç.N.: Bu yazıda adı geçen kasalar arasında sadece Antec ve Thermaltake markası tercümenin yapıldığı tarihte Türkiye’de bulunmaktaydı. Yazının geri kalanı referans amacı ile verilmiştir. Kısa süre önce Antec kasaların Türkiye distribütörü Escort Bilgisayar olmuştur. Ancak yazının yayınlandığı tarihte, bu incelemede yer alan modelleri değil, Plus 660, PlusView 1000, SLK 1600 ve SLK 3700 modellerini getirdiklerini bildirdiler. Thermaltake kasalar Türkiye’ye NCS tarafından getirilmektedir.

Mayıs 2002’de, Doğru Kasa Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızda (İng.) bilgisayar kasalarını derinlemesine incelenmiştik. O yazıda, hangi kasanın alınmasına karar verilmeden önce dikkate alınması gereken çeşitli faktörleri incelemiştik. Okurlarımızdan aldığımız tepkiler, daha fazla kasa incelemeleri yapmamız yönündeydi ve hatta bazı egzotik kasaların incelemesini bile.

“Doğru Kasa Nasıl Alınır” yazımızda detaylıca anlattığımız gibi, bilgisayar kasası alımları diğer faktörlere nazaran daha çok kişisel tercihlere dayanıyor. Bir kasayı iyi yapan temel özellikleri ve ‘ekstra’ seçeneklerini anlattık fakat, tavsiyelerimizin herkes için uygun olacağını iddia edemeyiz.

Bazı bilgisayar kullanıcıları isteklerine göre daha özelleştirilmiş, benzersiz bir görünüm isterken bazıları da daha fonksiyonel bir tasarıma sahip bir kasa isteyebilir; bu yüzden bu kararda çeşitli seçenekler önemli hale gelir. Diğer dikkate alınması gereken bir şey ise ‘hafif sıklet’ dolayısıyla daha taşınabilir bir tasarım mı istediğiniz, yoksa ağırlığı hiç dert etmeyip sadece bir performans canavarına mı göz diktiğiniz ile ilgilidir. Tüm bu değerlendirilmesi gereken seçenekler ile, sizin için doğru kasayı seçmek hatta tespit etmek bile zor olabilir.

Bu inceleme için on beş kasa toparladık. Farklı formatlarda, tasarımlarda ve fiyat aralıklarında yeterli genişlikte ve çeşitlilikte kasa sunmaya çalıştık. Böylece daha iyi kıyaslama yapabilir ve bu kasalar arasındaki farklılıkları görebilirsiniz. Bu incelemede Antec’in, Atech’in, Enermax’ın, Enlight’ın, Impression’ın, Lian Li’nin, LilliComputers’ın, Startech’in, Tradex’in ve Thermaltake’in ürünlerini göreceğiz. Temas kurduğumuz ve bu incelemeye dahil etmek istediğimiz birçok kasa üreticisi, ürünlerini incelemenin son gününe yetişmeyi başaramadılar ya da yeni modellerini çıkarmak ile meşguldüler. Bu inceleme tüm kasa çeşitlerini kapsamıyor ve kapsamlı bir endüstri incelemesi olarak sunulmuyor. Bir sonraki ‘grubu’ toplar toplamaz diğer üreticilerin de kasalarını inceleyeceğiz, o yüzden bizi izlemeye devam edin.

Burada incelenenlerden başka pek çok kasa var. Bu incelemede ihtiyaçlarınızı karşılayan bir kasa bulamamanız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kasanın var olmadığını göstermez. Çoğu zaman, bu incelemedeki üreticiler burada incelenenlerin dışında, aynı içsel yapıya sahip fakat hafif modifikasyonlara uğramış (mesela ön paneli değiştirilmiş) çeşitli tasarımları sunuyor.

Son kasa incelememizden beri, benzersiz özellikleri kasalarına standart olarak ilave etmeye başladılar. Mesela, bu incelemedeki her kasa bir çeşit (ön, üst ya da yanda) tümleşik USB port çözümü sunuyor. Birçoğu ses giriş çıkışının yanı sıra 1394 (Firewire) portu sunuyor. Bu tasarımlar Enermax Transfer Paneli ya da FrontX (Mayıs 2002 kasa incelememize dahildi) kadar sofistike olmasa da, bu kasalara dahil edilen bu seçenekler, üreticilerin kullanıcıların istediği özelliklere önem verdiğinin bir göstergesi. Bu yeni bir akım. Tüm üreticiler bu akımı takip etmeye başlamamış – ki bu da incelememizi yaparken bulduğumuz çeşitli çözümleri açıklıyor.

Bir cevap yazın