145″ Genişliğindeki Plazma Ekran Sadece 1 mm Kalınlığında

Her ne kadar “daha büyük daha iyidir” mantığı her zaman doğru olmasa da 145″ boyutlu bir plazma televizyonun son derece iyi bir sinema deneyimi sunacağını tahmin etmek pek de zor değil. Plazma ekranın bu devasa boyutundan çok, inceliği daha büyük bir haber değeri taşıyor: Shinoda Plasma Ortaklığı tarafından geliştirilen ekran sadece ama sadece 1 mm kalınlığında. Üstelik 960×720 çözünürlüklü 720p HD videoları destekliyor. Ne yazık ki şirket bu ekranların seri üretimine henüz geçmemiş. Yine de gördüklerimiz bizi baya etkiledi.

Shinoda’nın verdiği bilgilere göre bu süper ince ekran 3 metre genişliğinde, 2 metre boyunda ve yaklaşık 7 kg ağırlığında. Ekran her biri 1 metrekare büyüklüğünde altı adet parçaya ayrılarak taşınabiliyor. Bununla beraber ekranın ortalama güç tüketimi 800 Watt. Şimdilik ürün ile ilgili bilinmeyenler arasında ne kadar ısı ürettiği ve hangi bağlantı arayüzlerini (HDMI, bileşen, birleşik vb) desteklediği yer alıyor. Ne var ki Shinoda ekranın düz duvara veya yarı dairesel bir yüzeye monte edilebileceğini söyledi.

Geçen hafta yayınlanan basın bülteninde Shinoda ekranın plazma tüp dizisi (PTA) teknolojisiyle üretildiğini belirtti. Patentte yazanlara göre dizi ışık yayan minik tüplerden meydana geliyor ve bu dizinin ön ve arka tarafı destek birimleriyle kaplı. Görüntü elektrotları ise ışık yayan tüplere karşı gelecek şekilde ön destek biriminin yüzeyine tutunuyor. Benzer şekilde sinyal elektrotları arka destek biriminin yüzeyine ışık tüplerine bakacak şekilde dizilmişler.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın