13 Yıl Boyunca Sahte Lisansla Uçmuş

Air One13 yıldır sahte lisansla yolcu uçağı kullanan pilot 2,000 Avro ceza aldı ve uçuştan 1 yıl men edildi.

41 yaşındaki Thomas Salme’nin son 13 yıldır sahte lisanla yolcu uçağı pilotluğu yaptığı anlaşıldı. Salme’nin aslen ticari pilot lisansının bulunduğu ancak 13 yıl önce yolcu uçağı kullanmaya başladığı sırada dahi bu lisansının süresinin geçtiği ve hiçbir zaman yolcu uçağı uçurma lisansına sahip olmadığı açıklandı. Salme’nin süresi geçmiş lisansı üzerinde yaptığı sahtecilikle toplam 10,000 saat lisanssız uçtuğu berlilendi.

Sun’ın bildirdiğine göre Salme daha önceden bir bakım teknisyeni olarak çalışıyordu ve herşey bir arkadaşının kendisine tam boy bir yolcu uçağı simülatörünü boşken kullanma yetkisi vermesiyle başladı. Salme her seferinde 2-3 saatlik uçuşlar yaptığını ve 1.5 yıl içinde toplam 15-20 kez sanal olarak uçtuğunu söyledi. Bu deneyimden yararlanarak İskandinav Air One havayollarının uçuş sınavını çok rahat geçtiğini de ifade etti:

“Daha sonra aklıma bir havayoluna yardımcı pilot olarak başvurmak gibi çılgınca bir fikir geldi ve bildiğimiz beyaz bir kağıt parçasından, üzerinde logo da bulunan uydurma bir İsveç uçuş lisansı tasarladım. Tümüyle fantazi bir tasarımdı. Hatta plastik bile kaplı değildi, son derece ev yapımı duruyordu, ancak çok kolay oldu.”

Salme’nin bugüne kadar yakalanmamasının asıl nedeni bu lisanların ülkeden ülkeye farklılık göstermesi ve bir standardının bulunmaması.

“Bu belgeler Avrupa’nın her yerinde farklı. Bir İtalyan havayolunun bir İsveç uçuş lisansının neye benzediğine ilişkin fikri bile yok. İstediğiniz herhangi bir kimliğin sahtesini yapmak çocuk oyuncağı.”

Salme geçen Nisan ayında 101 yolcuyu Amsterdam Schipol havalimanından Ankara Esenboğa havalimanına götüreceği uçuştan hemen önce Hollanda polisi tarafından yakalanıp tutuklandı.

Sky News’in haberine göre Salme her ne kadar yaptığından utanç duysa da, bugüne kadar uçurduğu hiçbir yolcunun can güvenliğinin risk altında olmadığını, bu açıdan içinin rahat olduğunu da belirtmiş.

Bir cevap yazın