13 Üst Düzey SDHC Hafıza Kartı İncelendi

Küçücük hafıza kartlarının fiyatları gülünç derecede ucuzladı. Öyle ki 8 GB SDHC kartları 15 USD civarında satın alabiliyorsunuz. Öte yandan işin uzmanları öyle her önlerine gelen hafıza kartlarını satın almazlar – örneğin sayısal (digital) video kameralarda kartın yazma hızı, verilerin hızlı kopyalanabilmesi için okuma hızı önemlidir. Yalnız hızlı kartlar çok daha pahalı olduğundan sekiz ünlü markayı daha deneyimize davet ettik.

13 Üst Düzey SDHC Hafıza Kartı İncelendi

Secure Digital (SD) kart SanDisk tarafından 2001 yılında icat edildi ve çoklu-ortam kartı (MMC) tabanlıydı. Teknik açıdan SD ile MMC neredeyse aynı fakat SD kartta CPRM adlı sayısal telif hakkı koruma yönetimi var. Ayrıca SD kartlarda yazma koruma anahtarı da bulunmakta fakat sonradan eklenmiş bir özellik.

SD 1.1 standardının izin verdiği 2 GB kapasite sınırı elbette yeterli gelmedi ve bugün SD 2.0 standardıyla beraber 32 GB’a kadar SDHC hafıza kartları üretilebiliyor. Yalnız SD 2.0’nın üst sınırının 32 GB değil 2 TB olduğunu önemle not düşelim. 32 GB sadece SDHC kartların üst sınırı. Daha yüksek kapasiteli SD kartlar SDXC olarak adlandırılacak. SDHC ve SD kartlar aynı boyuttalar fakat aygıtınız (kamera, fotoğraf makinesi, medya oynatıcısı, cep telefonu vb.) SDHC desteklemiyorsa (yani 4 GB üstünü) sorununuz var demektir.

İlk çıkan SD kartlar sadece 3.6 MB/s okuma ve 0.8 MB/s yazma hızlarıyla çalışıyorlardı. Sayısal video kameraların ve fotoğraf makinelerinin hızla artan çözünürlükleri ve hız tutkunu tüketiciler daha hızlı SD kartların geliştirilmesini tetikledi. Sonuçta ortaya üç SDHC sınıfı çıktı: 2, 4 ve 6; numaralar en düşük sürekli yazma hızını temsil ediyor.

Zannetmeyin ki sadece yüksek çözünürlüklü SLR kameralar yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç duyarlar. Bu kartların kullanım alanları sandığınızdan da geniştir. Taşınabilir bilgisayarlar veya cep telefonları arasında veri paylaşımı yapmak veya USB ya da eSATA kart okuyucularında da kullanılırlar.

Bugünkü dev karşılaştırmamız için Kingston, Lexar, OCZ, Patriot, PNY, Sandik, Silicon Power ve Transcend’den en hızlı SD kart modellerini istedik. Toplamda elimize kapasiteleri 4 ila 32 GB arasında değişen tam 13 tane SD hafıza kartı ulaştı.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın