12 Çekirdekli AMD Magny-Cours İşlemcisine Hızaşırtma Dopingi

AMD’nin yol haritasına göre 12 çekirdekli, Magny-Cours kod adlı Opteron işlemcileri gelecek senenin başlarında çıkacak. Bu demek oluyor ki ilk örnekler gerçekten bazı kişilerin eline geçmiş olabilir. XtremeSystems Forumlarından s7e9h3n rumuzlu bir üye bu işlemcinin elinde olduğunu iddia ediyor. Hatta ilgili deney sonuçlarını ve ekran görüntülerini forumda paylaşmış.

CPU-Z ekran görüntüsüne bakınca bu mühendislik örneğinin 12 çekirdekli olduğunu ve 1.7 GHz saat hızında çalıştığını anlıyoruz. Yalnız L3 önbelleği bu kadar çok çekirdeğe rağmen sadece 10 MB. Bunun yanında çekirdek başına 512 KB L2 önbelleği var (toplamda 6 MB). S7e9h3n rumuzlu kişinin elinde bu işlemciden iki adet olduğu ve bunları G34 soketli (bu da mühendislik örneği) bir anakart ile 8 GB 1333 MHz DDR3 bellekle beraber çalıştırdığı belli oluyor.

Sistem wPrime deneyini başarıyla çalıştırdığı gibi bir bellek bant genişli deneyinden de geçirilmiş ve neredeyse 42 GB/s gibi bir değer elde etmiş. S7e9h3n hızaşırtma deneyi yapmayı da ihmal etmemiş ve 1.165 V gerilimle 3.0 GHz’i görmüş. Yalnız deneyi yapan kişi Magny-Cours’un bu hızda aşırı ısınma sebebiyle fazla uzun çalışamadığını söylüyor. Normal, zira 45 nm üretim teknolojisi kullanılmış olsa da tam 12 adet çekirdeği yüksek bir hızda soğutmak pek kolay bir iş değil.

Bir cevap yazın