11 Intel P45 Anakart İncelendi

Intel orta seviyeye yönelik P45 Express yongasetini tanıttığında en önemli gelişme olarak PCI Express 2.0 desteğinin sunulması olarak gösterilmişti. Intel bu desteği daha önceleri sadece X38 ve X48 ileri seviye anakartlarında sunuyordu. Pek çoğumuz veriyolunu iki katına çıkaran bu teknolojinin önemini hala anlamış değiliz. Ne de olsa ilk nesil P35 Express yongaseti üzerinde bulunan x16 yuvaların sağladığı veriyolu ekran kartları için yeterli, o zaman neden yükseltmek için para harcayalım?

PCI Express 2.0’ın (ileri) orta seviye oyun pazarı için neden önemli olduğunu anlayabilmek için P45 Express yongasetinin kuzeyköprüsünün sunduğu diğer önemli özelliği hatırlamak gerekiyor: Onaltı veri hattını iki x8 veriyoluna bölebilmek.

11 Intel P45 Anakart İncelendi

İki PCI Express ekran kartını x8 kipinde çalıştırma desteği 975X yongasetinden bu yana Intel tarafında desteklenmiyordu. P965 ve P35 yongasetli anakartlar çift ekran kartı desteğini ikin yuvaya x4 veriyolu ayırarak sağlıyordu, bu da ikinci kartın sadece 2 GB/s aktarım hızıyla can çekişmesi demekti. P45 Express x16 PCI Express veri hatlarını ikiye bölerek her bir ekran kartına 8 GB/s aktarım hızı sunuyor ki P35 zamanında bu hız sadece tek bir ekran kartına sunulabiliyordu.

Yukarıda söylediğimizin dışında P45 Express ile gelen 8 GB yerine 16 GB en yüksek bellek miktarı desteği ortalama seviye göz önüne alındığında o kadar da önemli bir gelişme değil. Hatta hiçbir zaman Crossfire teknolojisini kullanmayacağını düşünenler P35 anakartları tercih ederek bütçelerini daha da rahatlatabilirler.

P45 Express’in ana özelliklerinin oyun meraklılarını hedeflediğini düşünürsek çoğu üreticinin bu yongasetini ileri seviyenin ucuzlatılmış sürümleri için kullanmasını daha iyi anlayabiliriz. Diğerleri ise çok daha az ileri seviye özellik ekleyerek anakartın orta seviyede kalmasına özen göstermişler. Test merkezimize gelen 11 anakart bu mantıkla üretilmiş ürünlerden oluşuyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın