1000 Dolara 10 TB: Tom’s Hardware’in Devasa RAID Dizisi

Daha fazla kapasiteye mi ihtiyacınız var? Daha yüksek sabit disk başarımı da ister misiniz? 1 TB sabit disklerin fiyatı 80 Dolara kadar gerilemişken, fırsattan istifade, çok büyük bir RAID dizisi kurmaya karar verdik. Böyle bir kurulum üzerinde verilerinizi uzun yıllar boyunca depolamayı sürdürebilir ve bunun da üstüne yüksek başarımın meyvelerini yiyebilirsiniz. 12 Adet Samsung 1 TB sabit disk bizim net 10 TB kapasiteye ulaşmamızı sağladı.

1000 Dolara 10 TB: Tom's Hardware'in Devasa RAID Dizisi

Bazılarınız başarım yönü üzerine tartışmaya girebilir. Sonuçta herkes sabit disklerin katı durum disklerine göre çok hantal olduklarını biliyor. Her geçen gün 200 MB/s okuma ve 100 MB/s yazma hızını aşan SSD modellerinin sayısı artmakta (üstelik erişim süreleri sembolik derecede küçük). Diğer taraftan SSD’lerin fiyatı sabit diskler yerine tercih edilmelerinin önünde en büyük engeli teşkil ediyor.

Sabit diskler SSD’lerin çok küçük erişim sürelerinin yanından bile geçemezken, birden fazla diskin bir araya getirildiği RAID yapılandırmaları sayesinde okuma/yazma hızları bakımından daha üstün konuma geçebilirler. Kullanıcıların önemsediği parametreler de zaten okuma/yazma aktarım hızıdır. Ayrıca sabit disklerin kapasite başına fiyatları SSD’lerin onlarca katıdır ve bu yüzden halen tercih edilmektedirler. Örneğin 1000 Dolara 1 TB SSD kapasitesi satın alamazsınız. Hatta çoğu durumda 512 GB bile hayal gibidir. Fakat aynı fiyata 12 adet 1 TB’lık sabit diski alıp gidebilirsiniz. 1 TB’dan daha yüksek kapasiteli sabit disk kullanmamamızın sebebi ise piyasada pek fazla olmayışları.

Akıllıca: 1000 Dolarlık bütçeye kendi arşiv istasyonunuzu kurabilirsiniz

Şimdi şöyle bir sorun var. 12 adet 3.5″ sabit diski bilgisayarınızın kasasına nasıl sığdırabilirsiniz? Dahası bir de SATA RAID denetleyicisine ihtiyacınız var. Üstüne üslük hepsi bir arada çalıştıkları zaman ortaya muazzam derecede ısı, titreşim ve gürültü çıkacak. Yine de düşünce güzel. Böyle bir şey yaparsanız neler olur şimdi hep beraber görelim.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

7 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Stripe yani şeritli raid olursa özellikle büyük dosyaların yazma okuma süreleri azalır, yani hızlanır, acak çok küçük dosyalarda fazla bi fark olmaz. BIOSta RAID ayarında “stripe size” diye bir ayar var. o ayar ne kadar küçükse o kadar küçük dosyalar hızlanır büyükler yavaşlar, ne kadar büyükse o kadar büyük dosyalar hızlanır, küçükler yavaşlar. 32k gibi değerler ortalama olarak iyidir.

    Her durumda tek diskten hızlı olacaktır ancak her şey 2 katına hızlanır mucizesi beklemeyin. AncaK Disk fiyatları ucuzladı, bence değer. Tercihen diskler tıpa tip aynı marka model olsun.

Bir cevap yazın