100 USD Civarı Core 2 Anakartlar İncelendi

ASRock P45XE

ASRock P45XE

ASRock’un 95 Dolarlık P45XE modeli deneyimizde “adaletli” CrossFire desteği sunan tek anakart. Bundan kastımız, diğer anakartlardaki ikinci ekran kartı yuvasının x4 hattı var ve bu hatlar eski PCIe 1.1 teknolojisini kullanırken bu anakarttın ikinci yuvası çift ekran kartlı yapılandırmada x8 hatta sahip oluyor ve bu hatların hepsi PCIe 2.0. Yeni PCI Express standardının en önemli avantajı veri yolu genişliğini ikiye katlaması. O halde bu anakart CrossFire yapılandırması söz konusu olduğunda bariz bir biçimde öne çıkıyor.

Fakat ASRock’un CrossFire avantajı sadece bununla sınırlı değil. Kendisinden daha pahalı anakartlarda bile tek ve çift ekran kartı kipi arasındaki geçiş anakart üzerindeki bir anahtar yardımıyla yapılabilirken, P45XE bunu elektronik olarak hayata geçiriyor. Yani, kasayı açıp anakarta el atmanıza gerek bile yok.

Yuvaların anakart üzerindeki yerleşimi akıllıca düşünülmüş. Hatta ekran kartınızın soğutucusu iki yuvalık olsa bile PCIe x1 yuvalarından iki tanesini kullanabilirsiniz. Oysaki rakip anakartlarda yedi yerine altı adet genişleme kartı yuvası bulunmakta.

P45XE, ön panel ses kafasını genellikle kasaların tepelerine yakın konuma yerleştirilen ses girişlerine kolay erişmeniz açısından anakartın arka kenarının üst tarafına doğru yerleştirmiş. Öte yandan bazı olumsuz yanlardan da bahsetmemiz gerekiyor. Her şeyden önce bazı Windows XP kullanıcıları RAID sürücülerini yüklemek için hala bir disket sürücüsüne ihtiyaç duyuyorlar. Bu durumda anakartın Floppy bağlantısı kullanılmalı fakat anakarta kurulum açısından bu yuvanın yeri biraz zorluk çıkartabilir. İkincisi, sekiz iğneli ATX12V/EPS12V güç bağlantısının yeri devreyi tasarlayanlar için mantıklı olabilir ancak kullanıcılar güç kablosunu CPU soğutucusun üzerinden atlatmak zorunda kalacaklarından aynı şeyi düşünmeyebilirler. Son olarak P45XE tam ATX biçim etmeninden (form factor) birazcık daha küçük ve bileşenler bu yüzden biraz sıkışık duruyor.

ASRock P45XE

Asrock’un arka panelindeki eSATA çıkışları aslında bildiğiniz SATA bağlantıları (SATA bağlantılarından ikisi arka panele kaydırılmış da diyebiliriz). Bu çıkışları kullanabilmeniz için üstteki fotoğrafta görmüş olduğunuz turuncu bağlantılara kablo takmanız gerekiyor. Yalnız SATA kabloları uzun ve bağlantılarla çıkışlar arasındaki mesafe çok kısa olduğu için kablolar küpe misali aşağı doğru sarkacaktır. Hatta bu sarkan kablolar bazı genişleme kartlarının üstüne değebilirler. Dahası estetik görüntü bozulacağı gibi her hatta ikişer bağlantı koymak sinyal gücünü ve kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Fakat eSATA için Intel ICH10 güneyköprüsünü kullanmak Asrock’un diğer rakiplerine göre bir avantaj kazanmasını sağladı: P45XE tüm AHCI sürücüleri için Safely Remove Hardware (Donanımı Güvenle Kaldır) seçeneğini destekliyor. Böylece kullanıcılar Aygıt Yöneticisi’ne kadar zahmet etmeyecekler. Sağ altta beliren simgeden rahatlıkla bunu yapabiliyorsunuz. Eskiden sadece Nvidia yongasetli anakartlarda bu simge çıkıyordu ancak ilk kez Asrock bunu Intel yongasetli bir anakart üzerinde gerçekleştirmeyi başarmış. Dahası, ilgili özelikle BIOS üzerinden etkinleştirildiği için özel bir sürücüye bile gerek kalmıyor. Bravo!

ASRock P45XE (Sürüm 1.07)
KuzeyköprüsüIntel P45 Express
GüneyköprüsüIntel ICH10
Faz (MOSFET) Adedi 4
BIOS1.40 (11/10/2008)
FSB Hızı 333.5 MHz (+0.13%)
Bağlantılar ve Arayüzler
2x PCIe 2.0 x16 (Kipler: İki x16 or Dört x8)
3x PCIe x1
2x PCI
2x USB 2.0 (her birinden iki çıkış)
1x USB 2.0/ WiFi Kart Kafası (iki çıkış)
1x SeriPort Kafası
1x Disket
1x Ultra ATA
6x Serial ATA 3.0Gb/s
2x SATA’dan eSATA’ya Geçiş Bağlantısı
1x CD-Audio girişi
1x S/P-DIF çıkışı
1x Fan 4 iğneli (CPU)
1x Fan 3 iğneli
Arka Panel
2xPS2 (klavye ve fare destekli)
6x USB 2.0
2x Sayısal Ses (S/P-DIF + Koaksiyel)
2x Harici (External) SATA geçiş çıkışları
1x yerelağ
6x Analog Ses

Normalde eSATA çıkışlı anakartlar 100 USD’den oldukça pahalı satılıyorlar çünkü bu bağlantılar daha başka özellikleri de beraberinde sunan anakartlarda daha çok kullanılıyor. Asrock aslında birer SATA olan bu bağlantıları eSATA yaparak büyük bir uyanıklığa da imza atmış. Neyse ki yine pahalı anakartlarda görmeye alıştığımız çift sayısal (digital) ses çıkışlarında herhangi bir aldatmaca söz konusu değil.

ASRock P45XE

P45XE sunduğu daha güçlü CrossFire desteğiyle oyuncuların uygun fiyatlı seçimi olabilir. Bunun yanında üçüncü ile dördüncü yuva arasındaki kablosuz ağ kartı destekli USB kafası bu anakartın gerçek anlamda bir orta düzey anakart olabileceğini de işaret ediyor.

ASRock P45XE

ASRock P45XE

ASRock P45XE

Anakartın ses yongası Realtek ALC888 97:1 desibel sinyal/gürültü oranıyla giriş düzeyi için son derece yeterli.

Realtek RTL8111C Gigabit yerel ağ denetleyicisi PCIe arayüzüyle ihtiyaç duyulanın iki katı veri yolu genişliği sağlıyor.

Kimin artık Ultra ATA’ya ihtiyacı var ki? SATA arayüzlü optik sürücülerin fiyatı 20 USD’nin altına indiğine göre pek az kullanıcı VIA VT6415 ATA denetleyicisine ihtiyaç duyacak. Yine de Asrock bir kısım kullanıcıyı yarı yolda bırakmak istememiş.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın