100 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgisi Torrent’e Verildi

Facebook ve GizlilikFacebook’un başı son zamanlarda kullanıcı bilgilerinin güvenliğiyle ilgili dertlerden kurtulmuyor. Tartışmalar bir kişinin 100 milyondan fazla kullanıcı bilgisini bir araya getirerek Torrent’e vermesiyle yeniden ateşlendi. Ron Bowes’un özel bir yazılım yazarak Facebook’un açık erişimli dizininden topladığı yaklaşık 2.8 GB tutan kimlik bilgilerine şu an torrent üzerinden ulaşmak mümkün.  

Paketin içinde profil URL’leri, isimler, adresler, doğum tarihleri ve telefon numarası gibi bilgiler yer alıyor. 171 milyon kullanıcı bilgisinden oluşan pakette yaklaşık 100 milyon tekil kişi yer alıyor ki bu Facebook kullanıcılarının beşte biri demek. Paketin içinde ayrıca bilgileri toplamak için kullanılan yazılım da yer alıyor.

Bilgilerin tümü herkese açık olduğundan Bowes herhangi bir suç işlemiş değil. Ayrıca bu durum tam olarak Facebook’un güvenlik açığı olarak da adlandırılamaz. Ancak kişisel bilgilerin internet üzerinde ne kadar paylaşılmasıyla ilgili soruları artırdığına kuşku yok. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

6 Yorum

  1. sinanyc

    vaaay adiler demek haraç mezat  döküyorlar çarşafları peeh

    bari gizli mesajlarıda kırsalarda kızlar birbirlerine ne yazıyor okusaydık

    ama facebook da diğerleri gibi kadın kılığında erkek dolu 😀

Bir cevap yazın