10 Siyah-Beyaz Lazer Yazıcı İncelendi

Tüketici odaklı yazıcıları incelediğimiz yazı dizimize bu makalemizle son noktayı koyacağız. Bu sefer müşterilerden en fazla talep gören ikisi çok işlevli (MFC) olmak üzere tam 10 adet siyah-beyaz lazer yazıcıyı tanıtacağız. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi deneyimizde, “küçük gazete” (tabloid) tipi sayfalara baskı yapan bir ürünü de gözlerinizin önüne getireceğiz. Bundan önceki üç makalemizde 5 tane de püskürtmeli yazıcıyı tanıtmıştık. Onları da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Siyah-Beyaz Lazer Yazıcıların Anatomisi

Siyah-beyaz (monochrome) bir lazer yazıcının mekanik tasarımı bir lazer yazıcıya göre çok daha basittir çünkü sadece tek bir lazer ışınına ihtiyaç duyuyor. Bu tip lazer yazıcıda ışığa duyarlı bir alıcı üzerinden bir seferde lazer ışını geçirilerek sayfalar taranır. Şöyle ki, ilk önce makinenin içindeki ana silindir kâğıdı alır ve sayfanın üzerinden bir veya birçok kez geçerek yazdırılacak içeriğe göre tarama yapar. Bunu yazdırma işleminin başlangıç aşaması olarak kabul edin. İkinci olarak ışığa duyarlı ve dönmekte olan bu silindir üzerindeki kâğıda gönderilen tek bir lazer ışını kâğıt yüzeyinin belli bölgelerinin elektriksel yükünü değiştirir. Tonerden püskürtülen çok küçük plastik veya boya taneciklerinden oluşan siyah tozlar, elektriksel yükü lazer aracılığıyla değiştirilmemiş alanlara yapışır. Son olarak üzerinde yuvarlak küçük tanecikler halinde toner tozu bulunduran sayfa, ısıtıcı silindirden (fuser) geçer ve toner tozları eriyerek kâğıda içine işler. Böylece çıktı oluşturulmuş olur.

Lazer ışınları oldukça sıkı odaklandığından, ışığa duyarlı silindir üzerine gönderilen lazer ışınları hedefi tam on ikiden vurur; herhalde bu açıklama günümüzde hem siyah beyaz hem de renkli lazer yazıcıların oldukça yüksek çözünürlükleri destekleyebilmesinin en temel sebebine de ışık tutuyor. Tipik siyah beyaz çıktılar için çözünürlük 600×600’den 1200×1200’e kadar değişirken, çözünürlük ne olursa olsun siyah-beyaz lazer yazıcılar, 2 veya 3 puntoluk boyuta sahip küçük karakterleri bile oldukça net bir biçimde basabiliyorlar.

Renkli ve siyah-beyaz yazıcılar neredeyse aynı mantıkla çalışıyor olsalar da renkli yazıcılarda dört çeşit toner kullanılmakta: siyah, türkuaz (cyan), mor (magenta) ve sarı (CMYK renk modeli). Siyah-beyaz lazer yazıcılar ise sadece siyah toner kullanır. Çoğu siyah-beyaz lazer yazıcı, silindir üzerindeki ışığa duyarlı yüzeyi lazerle tararken bazıları bunun aksine LED ışınlarından yararlanırlar. Bunun yanında, lazer ışınları hareket ederek tarama yaparken LED lambalarının başlığı hareket etmez. Baskı kalitesi olarak iki tip ışını karşılaştırdığımız zaman arada fazla fark olmasa da LED yazıcıların çıktılarında keskin kenar ve kıvrımlara lazer yazıcıların çıktılarına nazaran daha sık rastlanıyor. Sonuçta her iki tip yazıcı da kullanıcıların ihtiyaçlarına ve göz zevklerine göre tercih edilebilir.

Lazer yazıcıların püskürtmeli yazıcılara göre birçok üstünlüğü vardır. Bunlardan en önemlisi çok daha hızlı olmaları. Çünkü lazer, kâğıt üzerindeki her noktaya farklı renkte mikro-damlacık püskürtmek zorunda olduğu için belirli yerlerde durmak zorunda kalan bir yazıcı kafasından çok daha çabuk hareket eder. Lazer yazıcılar üstelik daha kaliteli çıktılar verirler çünkü sıkı odaklama onların yüksek çözünürlükleri yaratmalarına olanak tanır. Lazer yazıcıların avantajları sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Nitekim bir toner kartuşu ile binlerce çıktı alabilmek mümkün olduğundan, mürekkep kartuşları çok daha kısa zamanda tükenen püskürtmeli yazıcılardan daha ekonomiktirler. Lazer yazıcıların olumsuz yönlerine de değinecek olursak, püskürtmeli yazıcılara göre oldukça pahalılar ve toner kartuşları doldurulması gerektiği zaman genellikle yaklaşık 50 ila 90 Dolar arasında bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak binlerce sayfa çıktı alabileceğinizi göz önünde bulundurursanız, yine de sayfa başı maliyet bakımından püskürtmeli yazıcılar onların ellerine su dökemiyorlar.

Burada adından bahsedeceğimiz siyah-beyaz lazer yazıcılar aslında aynı zamanda birer çok işlevli yazıcı görünümündeler. Çünkü günümüzdeki lazer yazıcılar özgün belgelerin taranması ve hatta bu belgelerin faks modem aracılığıyla başka yerlere gönderilebilmesi amacıyla tarama-kopyalama-yazma gibi ofislerin vazgeçilmez işlerini bir arada yapabilmek için tasarlanmışlardır. Tarama ve yazma işlevleri kendiliğinden kopyalama (fotokopi) özelliğini ortaya çıkarır ve taranmış resimlerin telefon hattından gönderilebilmesi de yazıcıyı aynı zamanda bir faks makinesi haline getirir. Bu yüzden MFC lazer yazıcılar basitçe tarama ve faks yetenekleri olan sıradan lazer yazıcılar olarak düşünülebilirler.

Tüm bunlar sizi fazladan işlevlere sahip MFC lazer yazıcıların fiyatının, normal lazer yazıcılara oranla kat be kat fazla olacağı varsayımına götürebilir. Aslında aksine aralarındaki fiyat farkı rahatsız edici derecede çok olmamakla beraber, eğer sadece çıktı almak maksadıyla kullanacaksanız düz lazer yazıcıları tercih edebilirsiniz. Ne var ki MFC’nin sunduğu işlevler pek çok kullanıcıya daha cazip gelmekte ve bu yüzden şu an en gözde olan MFC lazer yazıcı modellerine yazımızda yer vermeye (pazarda da çoğunluk bu tip yazıcılara ait) karar verdik. Bu grupta bir de küçük gazete tipi sayfalara (tabloid, sayfa boyutu 11″ x 17″) baskı yapabilen GCC Elite XL40’ı da bulacaksınız. Böyle bir yazıcı, bildiri, broşür, şirket gazetesi veya rehber basmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

3 Yorum

Bir cevap yazın