10 Renkli Lazer Yazıcı İncelendi

Tüketici odaklı dört yazıcı incelememizden üçüncüsüne gelmiş bulunmaktayız. Bu rehberde ise bazı çok işlevli yazıcılar (MFC) da dâhil olmak üzere özellikle evde kullanım için tasarlanmış renkli lazer yazıcılardan bahsedeceğiz. Yazı dizimizin son bölümünde ise siyah beyaz lazer yazıcılarla beraber “küçük gazete” yazıcıları gibi okuyanların oldukça ilgisini çekebilecek ve hatta gerekli görebileceği birçok ürünü de tanıtacağız. Bundan önceki iki makalemizde 5 tane de püskürtmeli yazıcıyı gözler önüne sermiştik. Bundan sonraki son yazımızın da yakında hazır olacağını unutmayın ve bundan öncekilere de göz atmadan geçmemeye çalışın.

Renkli Lazer Yazıcıların Anatomisi

Renkli lazer yazıcıların mekanik aksamını birkaç sistem ve bileşen oluşturuyor. İlk önce makinenin içindeki ana silindir kâğıdı alır ve sayfanın üzerinden bir veya birçok kez geçerek yazdırılacak içeriğe göre tarama yapar. Bunu yazdırma işleminin başlangıç aşaması olarak kabul edin. İkinci olarak ışığa duyarlı ve dönmekte olan bu silindir üzerindeki kâğıda aynı anda gönderilen birkaç lazer ışını kâğıt yüzeyinin belli bölgelerinin elektriksel yükünü değiştirir. Renkli lazer yazıcılarda, tonerden püskürtülen çok küçük plastik veya boya taneciklerinden oluşan renkli tozlar (dört farklı yapıda toz da gönderilebilir) elektriksel yükü lazer aracılığıyla değiştirilmemiş alanlara yapışır. Son olarak üzerinde yuvarlak küçük tanecikler halinde toner tozu bulunduran sayfa, ısıtıcı silindirden (fuser) geçer ve toner tozları eriyerek kâğıda içine işler. Böylece çıktı oluşturulmuş olur.

Lazer ışınları oldukça sıkı odaklandığından, ışığa duyarlı silindir üzerine gönderilen lazer ışınları hedefi tam on ikiden vurur; herhalde bu açıklama günümüzde hem siyah beyaz hem de renkli lazer yazıcıların oldukça yüksek çözünürlükleri destekleyebilmesinin en temel sebebine de ışık tutuyor. Tipik siyah beyaz çıktılar için çözünürlük 600×600’den 1200×1200’e kadar değişirken, renkli çıktılar için ise tam 9600×1200’ü bulabiliyor (yalnız bu yazıdaki modeller arasında en yüksek renkli çözünürlük 9600×600).

Renkli ve siyah-beyaz yazıcılar neredeyse aynı mantıkla çalışıyor olsalar da renkli yazıcılarda dört çeşit toner kullanılmakta: siyah, turkuaz (cyan), mor (magenta) ve sarı (CMYK renk modeli). Her renk sayfaya işlenecek resim için kendine düşen payı yerine getirir. Bazı pahalı lazer yazıcılar sayfaya dört kez baskı yapar. Siyah ve diğer üç renk için lazer, silindir ve toner birimleri dört kez döngüsel olarak çalışır. Daha ucuz modellerde ise toner kartuşu renkleri tek seferde kâğıda aktarır ve son olarak ısıtma-baskılama aşamasından sonra çıktıyı gözünüzün önüne getirir.

Lazer yazıcıların püskürtmeli yazıcılara göre birçok üstünlüğü vardır. Bunlardan en önemlisi çok daha hızlı olmaları. Çünkü lazer, kâğıt üzerindeki her noktaya farklı renkte mikro-damlacık püskürtmek zorunda olduğu için belirli yerlerde durmak zorunda kalan bir yazıcı kafasından çok daha çabuk hareket eder. Lazer yazıcılar üstelik daha kaliteli çıktılar verirler çünkü sıkı odaklama onların yüksek çözünürlükleri yaratmalarına olanak tanır. Lazer yazıcıların avantajları sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Nitekim bir toner kartuşu ile binlerce çıktı alabilmek mümkün olduğundan, mürekkep kartuşları çok daha kısa zamanda tükenen püskürtmeli yazıcılardan daha ekonomiktirler. Lazer yazıcıların olumsuz yönlerine de değinecek olursak, püskürtmeli yazıcılara göre oldukça pahalılar ve toner kartuşları doldurulması gerektiği zaman genellikle yaklaşık 60 ila 110 Dolar arasında bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak binlerce sayfa çıktı alabileceğinizi göz önünde bulundurursanız, yine de sayfa başı maliyet bakımından püskürtmeli yazıcılar onların ellerine su dökemiyorlar.

Burada adından bahsedeceğimiz lazer yazıcılar aslında aynı zamanda birer çok işlevli yazıcı görünümündeler. Çünkü günümüzdeki lazer yazıcılar özgün belgelerin taranması ve hatta bu belgelerin faks modem aracılığıyla başka yerlere gönderilebilmesi amacıyla tarama-kopyalama-yazma gibi ofislerin vazgeçilmez işlerini bir arada yapabilmek için tasarlanmışlardır. Tarama ve yazma işlevleri kendiliğinden kopyalama (fotokopi) özelliğini ortaya çıkarır ve taranmış resimlerin telefon hattından gönderilebilmesi de yazıcıyı aynı zamanda bir faks makinesi haline getirir. Bu yüzden MFC lazer yazıcılar basitçe tarama ve faks yetenekleri olan sıradan lazer yazıcılar olarak düşünülebilirler.

Tüm bunlar sizi fazladan işlevlere sahip MFC lazer yazıcıların fiyatının, normal lazer yazıcılara oranla kat be kat fazla olacağı varsayımına götürebilir. Aslında aksine aralarındaki fiyat farkı rahatsız edici derecede çok olmamakla beraber, eğer sadece çıktı almak maksadıyla kullanacaksanız düz lazer yazıcıları tercih edebilirsiniz. Ne var ki MFC’nin sunduğu işlevler pek çok kullanıcıya daha cazip gelmekte ve bu yüzden şu an en gözde olan MFC lazer yazıcı modellerine yazımızda yer vermeye (pazarda da çoğunluk bu tip yazıcılara ait) karar verdik.

1 Yorum

  1. can demir

    emeğinize sağlık bu tanıttığınız yazıcılardan başka tavsiye edebileceğiniz tonerleri kolay doldurulabilen renkli yazıcı varmıdır:?teşekkürler

Bir cevap yazın