10 LGA 1156-Uyumlu Soğutucu İncelendi

10 LGA 1156-Uyumlu Soğutucu İncelendi

Kararlılığın ve uzun ömrün düşmanı olan ısı devrelerde kullanılan silikonun yapısını bozar ve devreleri çalışmaz hale getirebilir. Isınmadan kaynaklanan arızalar hızaşırtma (overclock) meraklılarını daha çabuk yakalar. Şimdiye kadar yaptığımız denemelerde AMD’nin Phenom II işlemcileri 59 derecenin üzerinde sıcaklıklarda kararlılıklarını uzun süre koruyamadılar. Aynı şey 65 dereceden sonra Core 2 Duo işlemciler için de geçerli.

Ancak bu durum Lynnfield’ın gelmesiyle tamamen değişti; 100 derece civarında yapılan uzun kararlılık testleri hayal olmaktan çıktı. Gerçekten de çoğu zaman 95 derece sıcaklıkta işlemciyi uzun süre yorarak 4.3 GHz gibi yüksek hızlarda kararlı sistemler kurmaya başardık.

Yine de testlerimiz sırasında kullandığımız Core i7 870’e belirli sınırlamalar getirmemiz gerekti. Açık test ortamında sınıra çok yakın sıcaklıkta çalışan bir işlemcinin kapalı kasa içinde de aynı hızlarda çalışması beklenemez. Zaten Intel’in sıcaklığı düşürücü önlemleri de işlemci tam yük altında çalışmaya başlar başlamaz devreye giriyor. Sıvılı soğutmanın belki biraz faydası olabilir ancak son zamanlarda edindiğimiz tecrübeye göre çift fanlı bir radyatöre sahip değilseniz tatmin edici sonuçlar alamayabiliyorsunuz. Kullanıcıların büyük bir kısmı da ileri seviye bir sıvılı soğutucu düzeneği kurmak istemiyor. Bu durumda bize pazarda bulunana en iyi havalı soğutucuyu bulmak düşüyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın