1 Nisan

Evet, 1 Nisan’ı da geride bırakıyoruz… Dünya Şaka Günü’nü.

Bazılarımız bunu modern kültürün bir saçmalığı olarak nitelendiriyor olabilir.  Ne var ki insanlık tarihi kadar eski olan “şaka” olgusunun, bayramlar halinde gelenekselleşmesini Antik Roma’ya kadar dayandırabiliriz. Derler ki; ebediyet önemsiz bir andır, sadece bir şaka kadar uzun sürer…

Öyle ya da böyle, sevdiklerine şaka yapmayı sevmeyen veya sevdikleri tarafından ufak bir şakayla da olsa hatırlanmaktan hoşlanmayan yoktur. Bizler de sizlerin samimiyetine sığınarak, Dünya Şaka Günü’nde sizlere ufak birkaç şaka yaptık.

kids playing video game

Aslına bakarsanız yaptığımız üç şakanın içinde de şaka olduklarını ele veren ufak ipuçları vardı. Zira Obsidian’ın Fallout haklarını satın aldığını duyurduğumuz ilk şakamızı neredeyse biz bile yiyorduk ki son anda devreye Bethesda forumları girdi.

Yapmadan önce uzun süre, “acaba yıkılamamış tabuların eleştirisine maruz kalır mıyız” diye düşündüğümüz, Civilization V’te Atatürk Olacak haberimiz ise; neredeyse 20 yıldır Civilization oynayan Türk insanının büyük önderimizi Türk milletini temsil ederken görme arzusundan beslendi. Yıllarca oyunlarında Türk ulusuna gerektiği oranda yer vermediği için Türk düşmanı suçlamalarına maruz kalan Sid Meier’in, yeni oyunuyla bizleri mutlu edeceğini umut ederek yaptığımız bu haber, Talha Turhal’ın muhteşem Civilization V posteriyle hayat buldu diyebilirim. Ayrıca Boris Yollnikoff da kim diye merak edip google abiye başvuran arkadaşlar, Boris’in Sid Meier’in sağ kolu değil Woody Allen’ın son filmi Whatever Works’ün muhteşem baş karakteri olduğunu öğrendiler.

Ubisoft ve DRM haberiyse, yine biz oyuncuların bitmek tükenmek bilmeyen temennileri ve serzenişlerinden aldı gazını. Bir an olsun oturup bu gelişmenin gerçek olduğunu düşünmek bile güzeldi. Tabi acaba oyunlar kırılmış mıdır diye Torrent sitelerine hücum ettikten sonra hüsrana uğrayıp öfke kusmaya gelen arkadaşların yorumlarını okumak pek güzel oldu diyemeyiz. :p

Video Oyun Ödülleri Kedi 2009

En nihayetinde bunlar birer şakaydı ve Assassin’s Creed II’yi korsan oynamak isteyenler dışında kimsenin kalbi kırılmadı. Sizlerin içinden gelen ve sizlerle büyüyen birer oyunsever olarak amacımız, oyundan anlayan insanların uhdelerini paylaşmak ve sayfalarımıza taşımaktı. Bunu, ünlü tiyatro yazarı George Bernard Shaw’ın zamanında vurguladığı gibi “gerçeklerin dünyadaki en komik şaka” olduğunu unutarak yaptık elbette. Yine de dövmek için adam arıyorsanız, bize bütün bu süreçte gaz veren Oruç Dim’i dövebilirsiniz.

Hala bir şaka yapmadıysanız, biraz daha zamanınız var sanırım. Hayatı sevdiklerinizle paylaşmaya devam edin. 🙂

9 Yorum

 1. Mustafa

  Konu şaka kaldıramamak yada kalp kırıklığı değil de, yalan haber ile yanıltıcı gündem oluşturmaktır. Güven -1 ve malesef bir okur kaybettiniz. Neyseki günün gündemin farkındayız da twitter dan felam veripde iyice rezil olmadık. Tekrar düşünmeniz dileğiyle.

 2. ZakkWylde

  Bende güzel bir söz paylaşayım. Mark Twain söylemiş.

  1 Nisan, bize geri kalan 364 günde ne olduğumuz gösterir.

  Öfke kusan arkadaşları da takmayın derim. muhtemelen yaşanan son olaylardan sonra sizlere bir kulp takmaya çalışan hayat görüşü zayıf bir iki “murit” :))

 3. Tahir Meylani

  İsim de vereyim: Merlin ve Trgamer’ın her sene bayat “PS2’de tüm PC oyunları oynanabilecek” ya da tam tersi “PC’de PS3 oyunları artık oynanabilecek” şakalarından sonra sanırım bu şakalar orijinal oldu.

  Uğur’un da dediği gibi, bu şakalar aslında birer temenni. Hem düşündüren hem de güldüren cinsinden…

  Yoksa amacımız okuyucularımızla dalga geçmek falan değil. Umarım bizi yanlış anlamamışsınızdır.

 4. güzel insan

  Civ5 hariç diğerlerini yememiştim gibi.Obsidianın zaten alması imkansız nerde o para xD Ama civ5 fena geldi,kötü yerden vurdunuz.Yalnız poster harikaydı ellerinize sağlık ne diyeyim.

 5. Corax1

  obsidian konusunda içimde hep bir şüphe vardı ama yok canım böyle önemli bi konuda şaka yapmazlar diyordum. yüreğime indirdiniz lan. ali rıza bey gibi oldu kalbim, paramparça…

 6. Oruç Dim

  Azıcık araştıran haberlerin yalan olduğunu anlayabilirdi, birincisi bu haberleri başka hiç bir yerde görmediniz, ikincisi haberde orjinalinden tamamen farklı isimler kullanılmıştı. Ayrıca herşeyden önemlisi bugün 1 Nisan, herşeyden kıllanıp araştırmak gerekiyor ne yazık ki 🙂 Rastgele bir günde yalan haber yapacakmışız gibi konuşuyorsun, kusura bakma ama.

  Uğur’un ünlü sözüyle bitirelim bu yorumu:

  “Bir daha siteye girmeyecek misin? Hadi ya.”

  • Tahir Meylani

   Güzel espri 🙂

   Haber tamamen yanlış değil aslında.

   Avustralya The Settlers 7 alanlar gerçekten oyunu oynayamıyor. Ortada bir sıkıntı var ama Ubisoft, sorunun başka bir nedenden kaynaklandığını açıklamış.

Bir cevap yazın