1.8" Sabit Diskler: Her Şeyin Küçüğü Güzeldir

PMR: Dikey Manyetik Kayıt

Kaynak: Hitachi.

Kaynak: Hitachi.

Toshiba’nın 1.8″ sabit disk ailesi 60 GB’ye kadar kapasite sunuyor ve dikey manyetik kayıt (PMR – Perpendicular Magnetic Recording) özelliğini ilk kez ticari anlamda kullanma unvanına sahipler. Bu teknoloji manyetik elemanları, bilindik uzunlamasına kullanmak yerine dikey olarak yerleştiriyor (yukarıdaki resme bakın). Bu sayede sürücü inç kare başına daha fazla bit depolayabiliyor; eski kayıt yöntemleriyle veri yoğunluğu artırıldığında manyetik parçacıklar, süper manyetizma etkisiyle bir birleriyle etkileşime giriyorlardı ki bu da veri güvenliğini tehlikeye atan sonuçlar doğurabiliyordu.

Veri yoğunluğu şu anda inç kare başına 100 gigabit’in biraz üzerine ulaşmış durumda ve dikey kayıt teknolojisi sayesinde en az iki katına çıkması bekleniyor. Sürücü üreticileri birkaç yıl içerisinde veri yoğunluğunu on kat arttırmayı hedefliyorlar!

Bu yöntem sabit disklerin geleceği olacağından bütün üreticiler PMR temelli sabit disk ürünleri üzerinde çalışıyorlar. Hitachi, 2007 yılı içinde terabyte kapasiteli 3.5″ ve 20 GB kapasiteli mikro sabit diskler üretmeyi planlıyor. Fujitsu çoktan 2006’nın ikinci yarısında çıkaracağı 200 GB 2.5″ taşınabilir sabit diskini duyurdu. Ancak şu ana kadar sadece Toshiba ve Seagate pazara PMR yöntemi kullanan ürünlerini sürebildiler: Toshiba 1.8″ sürücü pazarını elinde tutarken Seagate de 2.5″ Momentus 5400.3 disklerini satıyor. En yeni çıkan PMR ürün Seagate’in Cheetah 15K.5 sunucu tipi sabit diski. Bunlara ek olarak Seagate’in bu yaz 750 GB kapasiteli masaüstü diskini pazara süreceği söyleniyor. Açıkçası bu yılın sonuna kadar ilk terabyte kapasiteli diskleri duyacağımızdan pek şüphemiz yok.

Bir cevap yazın