1.8" Sabit Diskler: Her Şeyin Küçüğü Güzeldir

1.8" Sabit Diskler: Her Şeyin Küçüğü Güzeldir

Büyük olan şeylerin genelde daha iyi olduğu hissi vardır ancak iş PC veri depolama alanına gelince büyük olmanın modası geçmiş görünüyor. Son 15 yıla bakarsanız eğilimi açıkça görebilirsiniz: sabit disklerin boyutları küçülüyor. Uzun yıllar boyunca 5.25″ diskler standart ürünler olarak kullanıldı ancak bir süre sonra yerlerini 3.5″ sürücülere bırakmak zorunda kaldılar. Küçük plaka çaplarının avantajları arasında daha düşük erişim sürelerini ve daha yüksek dönüş hızlarını sayabiliriz, her ikisi de başarım açısından vazgeçilmez temeller. 2.5″ sabit diskler ise bir süredir taşınabilir bilgisayarlarda standart olarak kullanılıyorlar hatta bir süredir sabit sistemler için de tercih edilir oldular ancak 1.8″ biçim etmeni (form factor) de bu arada hayatımıza girmeye başladı.

Bir gün gelecek ve bu modeller 3.5″ sabit disklerin yerini mi alacak? Böylece olacağını pek düşünmüyoruz. Sürücülerin boyutlarının küçülmesi devam etse de günümüzde bunun nedeni biraz farklı. Her geçen gün artan sayıda sunucu 2.5″ sabit diskler kullanıyor çünkü 3.5″ sürücü yerine bu küçük disklerden daha fazla sığıyor. Sürücü sayıcı artması sürücü yoğunluğu olarak adlandırılıyor ve başarım artışına yardım ediyor. Ancak taşınabilir bilgisayarlar ve benzerleri daha sağlam bir büyüme alanı – tablet PC, ultra taşınabilir bilgisayar veya bu çeşit hangi ürün olursa olsun temel amaçları daha küçük alanlarda daha fazla veri depolayabilmek.

Günümüzde 2.5″ sabit diskler taşınabilir bilgisayar pazarına hakimler ve çeşitli dönüş hızları sunabiliyorlar ayrıca sağladıkları başarımlarda tatmin edici boyutlarda. Yine de 100 gramlık 2.5″ sabit diskler bile boyut ve ağırlığın diğer sistemlere göre çok daha önem kazandığı en küçük bilgisayarlar için fazla ağır olabiliyorlar. Bu gereksinimi karşılayabilmek için üreticiler, ultra taşınabilir sistemler için 1.8″, PDA, sayısal kamera ve benzeri ürünler için de 1″ hatta 0.85″ biçim etmenlerini çıkardılar. Bunlara araç bilgisayarı pazarının da gelecekte katlanarak artacağını da eklerseniz küçük sabit disklere gelecekte daha fazla ihtiyaç olacağını söylemek yanlış olmaz.

2.5″ sabit disklerin başarımı hakkında kasten “tatmin edici” ibaresini kullandık ve başka bir yoruma girmedik. Bunun nedeni pek çok 2.5″ sabit disk modeli 3.5″ sabit disklere göre daha düşük dönüş hızlarında çalışıyor bu yüzden de taşınabilir sistemler masaüstlerine göre hala ciddi ölçüde yavaşlar. Windows’un açılması veya oyunların başlatılması veya çeşitli uygulamalar yavaş dönüş hızına sahip 2.5″ diskler üzerinde daha uzun süreler gerektiriyorlar. Ayrıca aynı anda ne kadar çok uygulama çalıştırırsanız bu yavaşlığın sonuçlarını da o kadar çok görüyorsunuz. Google veya Microsoft’un masaüstü arama hizmetleri veya antivirüs yazılımları gibi uygulamalar yavaş sabit disklerin sistem başarımını işkence haline getirmesine yetiyor.

Toshiba 1.8″ sabit disk pazarının açık bir şekilde hakimi ancak Hitachi de uzun süredir bu alana yatırım yapıyor. Bu yazıda her iki üreticinin de çeşitli modellerini inceledik.

Bir cevap yazın